Zdroj obrázku: FBI, Volné dílo

Andrew Cunanan. Neuznaný umělec a stárnoucí homosexuál, který zabil i slavného návrháře Versaceho

Těžit ze svého mladistvého vzhledu uměl bravurně. Dostal se díky němu mezi bohatou smetánku a celebrity. Když ale přišly první vrásky i fyzické a duševní následky nezřízeného životního stylu, začal si svoji zášť vybíjet na těch, kteří jím najednou pohrdali. Známý módní návrhář Gianni Versace byl poslední z jeho obětí.

Nadaný hošík z Kalifornie

Andy se narodil ve slunečné Kalifornii do doby odeznívající slávy hippies. Světlo světa spatřil na konci srpna 1969. Jako benjamínkovi rodiny se mu dostalo náležité pozornosti, dětství měl vcelku pěkné. Jeho největším koníčkem bylo zasněné dumání nad dobrodružnými příběhy komiksových hrdinů.

Dostalo se mu vzdělání na prestižní biskupské škole, kterou absolvoval jako vzorný student i oblíbený spolužák. Už tehdy se nijak netajil svými homosexuálními sklony. Jeho charisma tento „nešvar“ plně zastínilo.

Marc Lépine jako strůjce montrealského masakru. Proti ženské emancipaci bojoval s puškou v ruce

Vyhledávaný „společník“ bohaté smetánky

Premiantem už ale rozhodně nebyl na univerzitě, kam na naléhání rodičů následně nastoupil. Jeho pole zájmu se totiž stočilo k ukájení svých sexuálních tužeb. Celé noci se potloukal po gay-klubech, kde lovil ty nejšťavnatější koloušky. Tyto úlety byly příjemné a dobrodružné, ale nic než sexuální potěchu nenabízely. A tak se zaměřil na starší zámožné muže, kterým byl rád doprovodem do klubů i společníkem na dlouhé noci. Netřeba říkat, že se mu za tuto náklonnost od nich dostávalo značné vděčnosti. Stal se majitelem dotovaných kreditních karet, jeden sponzor mu zase koupil vůz za 30000 dolarů.

Finanční profit však nebyl jediným pozitivem těchto vztahů. Vlivní muži jej brali na honosné večírky, na kterých ho seznamovali s význačnými umělci a celebritami. Na jedné takovéto akci jej oslovil i sám Versace. Ne, nikdy nebyli milenci, šlo jen o nezávazný rozhovor. Když pak ale v následujících letech začala Cunananova hvězda „top hošíka“ upadat, vinu dával i jemu.

Neuznaný umělec

Toužil se totiž prosadit i v umělecké branži. To se mu však nikdy nepovedlo, nedostal se dál než k točení perverzních pornografických scén. Co víc, táhlo mu na 27 a v důsledku časté konzumace alkoholu, drog a léků začal značně upadat i jeho fyzický vzhled. A tak všichni ti, kteří se kdysi prali o jeho přízeň, coby dokonalého mlaďounkého modela i milence, ztratili zájem. Upadl do stavu zatrpklosti a nenávisti vůči těm, kteří zůstali na vrcholu.

Příjmení Holmes historie nezná jen díky slavnému Sherlockovi. Jmenoval se tak i úkladný vrah

Zřejmě v důsledku nadužívání omamných látek se změnila i jeho povaha. Byl výbušný, jeho nálady byly stále pochmurnější, co víc, začal si libovat v ponižování a utrpení druhých. A tak už nechtěl násilí jen předstírat během zvrácených sexuálních orgií, chtěl ubližovat a mstít se reálně.

Prach sprostý vrah

V přívalu neopodstatněné žárlivosti zabil dva své bývalé milence. Jednomu rozdrtil lebku, druhého následně zastřelil. A ve vraždách pokračoval. Jednu ze svých obětí umučil a jeho mrtvolu pak doslova rozjezdil na padrť vlastním autem oběti. Zabil celkem čtyři muže, než se jeho pozornost stočila k Versacemu.

Ten byl obětí pátou. V té době už byl sice Andy v hledáčku policie, ta však podcenila jeho potenciál. Pohyboval se tehdy v oblasti, kde slavný návrhář bydlel. Nadále se stýkal s místní gay komunitou a čekal na příležitost. Ráno 15. července 1997 Versaceho sledoval. Ten se zrovna vracel z pravidelné procházky, když jej Andy před jeho domem střelil do obličeje a následně do krku. Padesátiletý návrhář a ikona módní branže na následky střelných ran zemřel. Dvacet minut leželo jeho bezvládné tělo na vlastních schodech, než dorazila záchranka. Nemohla konstatovat nic jiného, než smrt.

Sebevražda na cestě plné zmaru

Soudní odpovědnosti za své skutky Cunanan nikdy nedošel, krátce po poslední vraždě se zastřelil.

Galerie:

Zdroje: J. Marlowe: Nejkrutější psychopati v dějinách; Murderpedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: