Banshee. Autor: Michelle Monique, Wikimedia

Banshee jako krásný duch nesoucí smrt a představující ekvivalent naší Morany

Historek o nadpřirozených bytostech je nespočet. V tradicích jednotlivých kultur si lidé vybájili mnohé zrůdy i posly dobra. Ne vždy však ti na první pohled hezcí přinášeli užitek. Jeden vzhledově překrásný duch údajně podle keltské tradice nosil lidem smrt.

Děsivá kráska

Keltská víla Banshee byla považována za posla smrti. Česky bychom ji označili zhruba jako „nadpřirozená žena“ nebo „žena z kopců“, ve svém původním významu to však byl duch konce a zmaru. Že je skon člověka na blízku předpovídala svým děsivým i nářek truchlících připomínajícím sténáním.

Bývá vyobrazována jako pěkná žena v dlouhých roztrhaných šatech. Vlasy má často bílé, oči prázdné bez panenek. Když se někomu zjeví, nebo když někdo zaslechne její kvílení, smrt je údajně na dosah.

Symbolické skoncování s Moranou znamenalo brzký příchod jara i zanechání loňských starostí

Druhá varianta. Stařena smrt přivolávající

Objevuje se však i jiné zobrazení této záhadné bytosti. V tomto případě vypadá jako sešlá stařena v černém hábitu, jejíž vzezření připomíná nám známou smrtku. Důvod tohoto nejednotného zobrazení? Tento duch se prý zkrátka objevuje ve dvou podobách, někdy jako mladá, nad smrtí člověka plačící dívka, jindy jako stará žena, zvěstovatelka konečného soudu. Bývá zaznamenána i podoba lasice či černé vrány. Vždy je ale spojena se smrtí.

Kam bychom ji zařadili v našem folklóru?

Co národ, to svébytné tradice i vlastní nadpřirozené bytosti. Někteří antropologové a badatelé se však snaží prokázat vzájemnou spojitost těchto pověstí. A tak tvrdí, že mnohé bytosti se dle lokalit různě nazývají, ale že tato pojmenování mají společný mezikulturní základ. Jednoduše řečeno, lidé se na všech místech světa báli podobných věcí a událostí, a tak si vytvářeli zhruba stejné démony.

Příběh o Banshee zasahuje nejvíce irskou a skotskou tradici. Můžeme však dohledat podobnost i s pověstmi našimi. Banshee bychom, dle uvedené hypotézy, mohli označit jako u nás známou meluzínu nebo Moranu, bohyni smrti, ale i zimy. Souvislost se zimou není náhodná, neboť lidé dříve toto ponuré roční období spojovali se strádáním a temnotou lunárního roku.

Polednice je sice baladou K. J. Erbena. Tuto postavu však nevymyslel. Kde se tedy vzala?

Banshee jako živoucí žena

Variací se objevují spousty. Někdy se tvrdí, že Banshee není jedna nadpřirozená osoba, nýbrž že jich je celá řada i mezi živými. Přesněji řečeno, dítě, výlučně ženského pohlaví, se jako Banshee už narodí. V tomto případě je potenciál dán reálnému člověku z masa a kostí, který vypadá normálně, „lidsky“.

Takovéto dívky trpí nočními můrami, vidí věci, jiným nevidoucí a již za života tak mají blízko k onomu světu. Objevují se i konkrétní fyzické dispozice, které se však hodí na mnohé. Jak tedy tento obávaný posel smrti vypadá a kde se bere, zůstane na poli dohadů a víry každého.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: