Foto: DESOP Plzeň

Co se stalo na Berounce? Břeh plný prázdných ulit, lastur a škeblí překvapil i odborníky

Pracovníci plzeňské Záchranné stanice živočichů vyjížděli v neděli 4. dubna k více než zajímavému „případu“. Po obdržení fotografií od náhodné svědkyně se vydali ke břehu Berounky nedaleko zříceniny hradu Libštejna pod Kaceřovem, kde to vypadalo jako po divokém mejdanu milovníků francouzské kuchyně.

„Spatřit statisíce prázdných ulit, lastur a škeblí vyplavených na břeh v délce cca 50 metrů a šířce dvou až tří metrů bylo opravdu famózní. Samozřejmě, že jsme prověřovali, zda se na lokalitě nenatáčel pořad Zdeňka Pohlreicha ‚Ano šéfe‘ či speciál o francouzské kuchyni z dílny pořadu ‚Prostřeno‘.  Ale nic takového se nakonec neprokázalo. Ve skutečnosti šlo pouze o přirozené vyplavení prázdných schránek vodních i suchozemských měkkýšů, které z horní části toku a břehů řeky Berounky přinesla velká voda, která se korytem prohnala v minulých týdnech,“ vysvětluje Karel Makoň ze Záchranné stanice.

Jedná se o zajímavý přírodní proces a koloběh živin v přírodě. Miliony miniaturních a velice křehkých schránek se na slunci a povětří postupně rozpadnou a vrátí se v podobě živin pro rostliny zpět do půdy. Rostliny jsou pak potravou pro živočichy, po kterých pak zase zůstanou jen prázdné schránky, a tak to funguje už miliony let.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Cookie Consent with Real Cookie Banner