Foto: PMDP

Carsharing Karkulka slaví první narozeniny

Plzeňský carsharing Karkulka včera oslavil první rok provozu. Během něj získaly Karkulky přes 560 uživatelů a podívaly se do různých koutů Česka, ale i Evropy.

Před rokem se Plzeň stala prvním městem v republice, kde se provozu carsharingu ujala městská společnost. Karkulky stojí v různých částech města a uživatelé si je mohou kdykoliv rezervovat. Cestovat
s nimi mohou nejen v Plzni nebo po republice, ale kamkoliv v rámci Evropské unie. 

Červená sdílená auta se v Plzni rychle ujala a průběžně stoupá i počet jejich uživatelů. „Aktuálně se blížíme k 600 uživatelům, auta už byla v různých koutech Evropy, například v Itálii, Švédsku nebo v Maďarsku a ujela přes 120 tisíc kilometrů,“ říká Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP.

aplikace
Vozy lze rezervovat i pomocí mobilní aplikace. Foto: PMDP

„Jsem rád, že je ze strany Plzeňanů o sdílené automobily zájem a věřím, že má tato služba potenciál pro další rozvoj,“ říká Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva PMDP, a doplňuje: „Pokud obyvatelům města nabídneme kvalitní alternativu individuální automobilové dopravy, najde se skupina lidí, která upustí od pořízení vlastního auta, což dopravě a parkování ve městě jen prospěje.“

Obecně se uvádí, že jedno sdílené auto dokáže nahradit několik aut v osobním vlastnictví a podle dosavadních zkušeností PMDP tomu tak skutečně je. „Jsou dny, kdy si jedno auto postupně zarezervují třeba čtyři uživatelé. Především o víkendech se stává, že jezdí všechny Karkulky. V průběhu víkendů bychom proto v nejbližší době rádi otestovali zapojení služebních automobilů PMDP mezi Karkulky a posílili tak vozový park v časech nejvyššího vytížení,“ popisuje Jiří Ptáček.

V rámci rozvoje carsharingu mají PMDP ale i další plány, uživatelé sdílených aut by v budoucnu měli mít možnost vyzkoušet si také elektromobil. Ideálním cílovým stavem je podle Ptáčka vozový park, který nabídne dostatek aut s elektrickým pohonem pro jízdy ve městě, i běžné vozy pro delší cesty za hranice města.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: