Plzeň převzala les pod rozhlednou na Chlumu, lesníci začínají s pracemi v lese
Správci městských lesů v Plzni zahájili údržbové práce v oblasti u vrchu Chlum, které potrvají až do zimy. V důsledku toho bude přístup do některých částí lesa omezen. Práce souvisí s tím, že Plzeň letos koupila lesní pozemky u Chlumu a než začnou sloužit občanům jako příměstských rekreační les, je nutná prohlídka porostu a jeho zajištění tak, aby byl pro návštěvníky bezpečný.
„Rozhledna na Chlumu patří mezi místa, kterým chceme co nejdříve vrátit lesk a slávu. Jsem moc rád, že jako město můžeme přispět k celkové revitalizaci a v těchto dnech začínají první konkrétní kroky k proměně této lokality,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.
„Město Plzeň jako majitel lesa na Chlumu na sebe převzalo i povinnosti majitele a správce lesa. Nejprve tedy musíme les zabezpečit. To znamená šetrně odstranit suché a odumírající stromy, aby někoho nezranily, ale i nelegální stavby. Naši lesní správci nyní připravují vše pro postupné odstraňování souší. Prioritu přitom mají stromy kolem cest, kudy chodí nejvíc lidí. Kácení nyní začíná a potrvá do zimy. Pak začneme opravovat cesty a pěšiny. Podle studie, kterou máme zpracovanou, vzniknou na Chlumu cesty pro běžce, opraveny budou i vrstevnicové cesty používané pro údržbu lesa. Ty budou moci využívat pěší návštěvníci po celý rok,“ řekl náměstek primátora města Plzně Aleš Tolar.
S vybudováním Železniční stezky do Chrástu a plánovaného občerstvení POSED na jejím začátku město očekává, že počet návštěvníků oblasti Chlumu vzroste. Plány na doplnění mobiliáře, jako jsou třeba lavičky, a jeho rozmístění se nyní probírá se správci lesa.
Les na Chlumu v posledních desetiletích několikrát změnil majitele. Ne vždy dostával péči nutnou pro často navštěvovaný příměstský les. Jsou tu přitom starší a přestárlé porosty. Je tedy nutné kácet suché, usychající a poškozené stromy. Naopak zachovány zůstanou ty zdravé a perspektivní, které zajistí dostatek semen pro přirozenou obnovu.
S odstraňováním suchých a usychajících stromů nyní správci městských lesů začínají. S ohledem na ptactvo a použití techniky začínají práce až v době, kdy většina ptačích druhů již nehnízdí, ale odlétá. Návštěvníci lesů by tak měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovat do míst, kde se aktuálně těží. Při úklidu lesa dojde i na odstranění černých staveb. Zmizí tak nelegální traily i domeček obývaný bezdomovci. Podobně jako u Seneckého rybníka by tu mohly ve spolupráci města, obvodu a správců lesa vzniknout traily nové, legální.
Místo, o kterém píšeme:
x
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.