Chov krajty královské

Rozhodli jste se pro chov krajty královské? Pro začínajícího chovatele hadů je toto určitě dobrá volba. Krajta královská (Python regius) je menší had dorůstající do délky cca 120 cm a nepotřebuje příliš velké terárium. Jak se o krajtu správně postarat? V článku vám prozradíme vše důležité.

Anglický výraz pro krajtu královskou zní „ball python“, což ve volném překladu znamená míčový had. A od čeho vznikl název „míčový had“? Je to proto, že krajta v pocitu ohrožení nezaútočí, ale schoulí se do kulatého klubka. V teráriu je možno ji chovat z důvodu její plachosti. Váha se pohybuje kolem 1 – 3 kg.

Co se týká vzhledu krajty královské, je hnědě zbarvená se žlutými skvrnami na bocích. Břicho má bílé barvy. Přes spánky má po obou stranách, od tlamy až po krk, žlutý pruh. Máme však i barevné mutace. Hlava je výrazně menší v poměru k zavalitému tělu. Vcelku má velice dekorativní zbarvení kůže.

Jak zařídit terárium

Rozměry terária pro jedince by měly být asi 80 x 40 x 60 cm. Jako podestýlku můžeme v teráriu použít drcenou kůru, rašelinu nebo i suché listí, nevhodnou podestýlkou jsou hobliny. Krajta také určitě ocení nádrž s vodou, která by měla být dostatečně velká, aby se tam mohla koupat. Pomáhá ji to při svlékání kůže.

Vhodné je nainstalovat do terária stabilní větve, po kterých může šplhat. Nezbytné je také vytvoření úkrytu, například pomocí většího kusu obrácené kůry. V přírodě tráví mnoho času ukrytá v norách. Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 26º – 32º C, s možností vyhřát se pod lampu, kde teplota může dosahovat až 40 °C. Zdrojem tepla může být také topná rohož. Vlhkost terária by se měla pohybovat kolem 60 %. Samozřejmostí vybavení terária je miska s čerstvou vodou.

Terárium bychom měli samozřejmě udržovat v čistotě, denně bychom měli odstraňovat trus a měnit čerstvou vodu. Také případná nádrž s vodou se musí udržovat v čistotě.

Krajta královská

Jak krajtu krmit

Krajtu královskou krmíme podle toho, zda jsme si ji pořídili jako společníka nebo na odchov. V případě, že ji máme na odchov – krmení poskytujeme pravidelně 2x týdně, samice potřebuje vytvořit tukové zásoby, aby byla schopná vyživit oplozená vejce. Jinak stačí podat krmení 1x měsíčně.

Mláďátka krmíme pravidelně 1x týdně, a sice holaty, a později přecházíme na myši a potkany. Velikost potravy musí být úměrná velikosti hada.

Nelekejme se období, kdy si had sám určí půst a to nepřijímá potravu třeba i ½ roku. To se ovšem týká jen zdravých jedinců. Dnes nám již zákon zakazuje krmit živými obratlovci, takže zvířeti poskytujeme předzabitou stravu.

Povolení k chovu

Výhodou chovu krajty královské je, že není k tomu potřeba povolení, registrační povinnosti nepodléhá.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: