Chrometofobie. Když se běžné starosti promění v chorobný strach z peněz
Úzkost z finanční situace, ať už současné nebo budoucí, mohl za svůj život pocítit téměř každý. Jak ale vypadá skutečný strach z peněz?
Intenzivní strach či paniku jen z toho, že vidí, dotkne se, cítí pach peněz, či z jejich utrácení, to pociťuje člověk, jež trpí chrometofobií. Netýká se pouze lidí majících nedostatek prostředků, překvapivě tuto fobii může mít i bohatý člověk. Situace, kdy může jít opravdu potenciálně do tuhého, nastává, když se fobie přesune do fáze znemožňující člověku například platit své účty. Někteří lidé pociťují úzkost i v blízkosti drahých uměleckých předmětů, aut nebo šperků.
Vzácná fóbie, ale kdo ví…
I když se podle dostupných dat jedná o velmi vzácnou fobii, popsanou u několika málo jedinců v Anglii, je dobré vědět, jaké příznaky má, v případě, že byste na sobě pociťovali některé z nich. Samozřejmě záleží na jejich naléhavosti a frekvenci. Je však možné, že se tato fobie zdá tak vzácná, protože o ní lidé většinou nevědí a ani se nenechají diagnostikovat v případě, že skutečně některé neodbytné příznaky na sobě pozorují.
Jak poznám Chrometofobii?
- Běžně se neúčastníte aktivit, kde můžete utrácet peníze, s tím bývá spojeno celkové omezení společenských aktivit a případně i málo přátel.
- Odmítáte přemýšlet o penězích či o vašich zvycích s nimi spojených.
- Neradi otevíráte jakýkoliv mail, který může souviset s penězi, nechcete otevřít ani vaše internetové bankovnictví.
- Máte neustálou touhu počítat peníze nebo stále kontrolovat stav účtu.
- Odmítáte se dotknout peněz či kreditní karty.
- Nechcete si dopřát jak nezbytnosti, tak luxusnější požitky, i když si je můžete s klidem dovolit.
- Dokonce se může vyskytnout i neschopnost pracovat, protože myšlenka výdělku nebo kladného zůstatku na účtu vám způsobuje extrémní úzkost.
- Myšlenka, že peníze jsou vlastně určitým způsobem nečisté, zkažené a že navíc kazí charakter.
- Strach z finančního úpadku, případně strach z bakterií na penězích.
Tato fobie je skutečně velmi specifická a u různých lidí se může vyvinout téměř na sto způsobů. Důležité je rozpoznat, kdy se ještě jedná o normální stav, jež naprosto racionálně vychází z konkrétní životní situace a kdy už jde o nebezpečně nafouknutou bublinu strachu a úzkosti, kdy je potřeba odborná rada. Vždy je lepší při pochybnostech navštívit psychologa a promluvit si o vašich obavách, než následně litovat, že vše zašlo zbytečně daleko.