Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Dobrý sluha, ale zlý pán. Nomofobie je fenoménem 21. století

Nomofobie je jednou z novějších psychických poruch, kterou má na svědomí rychlý technický rozvoj ve 21. století. Slovo vzniklo ze spojení nomobilephone phobia a je tak jasné, že jde o chorobnou závislost na mobilních zařízeních, respektive o úzkost ze ztráty signálu či poruchy mobilního telefonu.

Bez mobilu ani ránu

Příčinou vzniku závislosti na mobilní komunikaci je relativně nová možnost být neustále online a na příjmu. To ještě v počátcích první dekády nového milénia bylo pro většinu lidí prakticky nemožné. Jakkoliv se tato možnost zdá jako nesmírná výhoda, má i své stinné stránky. Potřeba neustále kontrolovat e-maily nebo sociální sítě mnohdy člověka doslova ovládne. Pociťovat úzkost ze ztráty mobilního signálu nebo při zapomenutí nabíječky je normální, ale u slabších jedinců může tento stav přerůst v chorobnou úzkost. Zároveň možnost neustálé kontroly, zda člověku v online světě něco neuniká leckdy přeroste přes hlavu. Nové statusy, lajky, příběhy. To vše si dokáže některé jedince naprosto podmanit.

Podle odborníků je nomofobie typem úzkostné poruchy, přičemž reakcí na ztrátu signálu nebo nečekanou poruchu mobilního zařízení může být panika či jiné fyzické příznaky, typicky bušení srdce nebo třes rukou.

Šílené fobie, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují

Závislost na mobilních zařízeních je podle odborníků podobná jako závislost na alkoholu nebo cigaretách. Typický závislák kontroluje mobilní telefon více jak 60krát za den, s mobilem chodí na toaletu nebo si jej odkládá při sprchování v koupelně. Typickým příkladem může být čas strávený v plaveckém bazénu, kde by člověk měl odložit své cennosti včetně mobilů do bezpečnostní skříňky. Typický nomofobik si čas strávený v bazénu vůbec neužije a celou dobu myslí na okamžik, kdy znovu zkontroluje svůj mobil.

Většinu závisláků na mobilních zařízeních paradoxně neuspokojují osobní kontakty a vystačí si s online komunikací. Gesta nahrazují smajlíci, fotka večeře je posílána na Instagram a na dovolenou se jede pouze kvůli fotkám, které jsou okamžitě sdíleny. Nomofobici se v noci budí, aby zkontrolovali mobil. První, co ráno vezmou do ruky, je opět telefon a stejně tak je mobil poslední věcí, kterou večer odkládají na noční stolek.

Jste nomofobik?

Na internetu existuje několik testů, které odhalí, zda byste mohl být nomofobik. Diagnózu by ale měl stanovit odborník. Je totiž jen velmi tenká hranice mezi tím, když mobil ovládá vás a nebo jste vy jeho pánem.

Strach z pátku třináctého se nazývá paraskavedeka­triafobie. Obáváte se smolného dne také?

Lze však vycházet z několika bodů, které mohou napovědět. Poznáte-li se ve většině z nich, pak jste možná ovládáni vaším mobilním telefonem více, než vás vůbec mohlo napadnout.

  • Usínáte a probouzíte se s mobilem v ruce.
  • Vše neustále fotíte a sdílíte.
  • Každou volnou chvíli kontrolujete e-maily, sms a sociální sítě.
  • Zapomenete-li doma mobil, máte nepříjemný pocit, že vám něco uniká nebo že vás někdo shání.
  • Když vám dlouho nepřijde e-mail nebo jiná komunikace, máte pocit, že přístroj nefunguje.
  • Neustále sledujete stav baterie.
  • Bez mobilu byste neměl/neměla co dělat.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: