Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Co je to zero waste, jak s ním začít a lze jej vůbec stoprocentně praktikovat?

Zero waste je životní styl, který bojuje proti nadbytečné tvorbě odpadů. Snaží se o to, aby se všechny materiály využily naplno po co nejdelší dobu. A jakmile už to možné není, aby byly ekologicky zpracovány a využity pro nějaký další účel. Ačkoliv to může znít poněkud složitě, ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Zero waste může praktikovat naprosto každý. Stačí začít malými krůčky.

Zbavte se PET lahví a používejte raději ekologickou lahev

Plasty jsou jedním z největších ekologických problémů vůbec. Zcela se jich zbavit by byl velmi náročný a v současnosti dost možná nesplnitelný cíl. Můžete však jejich množství alespoň zredukovat.

Začít lze právě u jednorázových PET lahví. Stačí, když si místo nich pořídíte jednu lahev, která vám vydrží delší dobu a do které si budete dělat vlastní pití – můžete si do ní napouštět vodu z kohoutku, vařit čaj nebo dělat šťávu. PET lahve tak už nebudete potřebovat. Ušetříte tím nejen životní prostředí, ale pravděpodobně i svou peněženku.

Amulety, zaříkávadla i cedulka na krku se správnou formulkou měli vyhánět nemoci a zachraňovat životy

K dispozici jsou lahve různých materiálů – např. skleněné nebo nerezové. Volte však tak, aby vám nádoba vydržela co nejdéle.

Pořiďte si látkové sáčky a tašky

Jednorázové sáčky i tašky představují podobný problém jako PET lahve. Při každém nákupu si člověk obvykle z obchodu přinese hned několik plastových pytlíků a alespoň jednu igelitovou tašku. Přitom si stačí pořídit vlastní bavlněné sáčky a plátěnou či látkovou tašku a ty plastové už nebudete nikdy potřebovat.

Bavlněné sáčky jsou vhodné na ovoce, zeleninu i pečivo. Pokud si je budete pořizovat, zaměřte se při výběru na to, aby byly průhledné. S těmi neprůhlednými by totiž mohli mít v obchodě problém.

Látkové tašky přinášejí ještě tu výhodu, že jsou pevnější než igelitové. Nemusíte se tak bát, že se vám pod tíhou většího nákupu roztrhnou. Kvalitní nákupní tašky můžete vybírat například od značky Rolser.

Nahraďte papírové ubrousky látkovými

Papírové ubrousky jsou oblíbeným pomocníkem při jídle. Nejčastěji se vyžívají v restauracích či při slavnostních příležitostech, mnoho lidí je však využívá každodenně. Přitom i papírové ubrousky lze nahradit ekologičtější variantou – látkovými ubrousky, které po použití jednoduše vyperete a použijete znovu.

Pokud je využíváte k balení svačin, i to se dá vyřešit látkovým sáčkem či voskovaným ubrouskem.

Úzkostná porucha je nemocí moderní doby. Jak z bludného kruhu ven?

Třiďte odpad a pořiďte si kompost

Na závěr nesmíme opomenout také tuto samozřejmou, avšak velmi důležitou součást zero waste, kterou je třídění odpadu. Když už se zbavíte veškerých jednorázových pomůcek a zkusíte odpad zredukovat, jak jen to půjde, nějaký vždy stejně vytvářet budete. Způsobem, jak ho ekologicky zpracovat a opětovně využít, je právě jeho třídění a následná recyklace.

Pokud máte zahrádku nebo alespoň dvorek, můžete si pořídit také nějaký menší kompost. Spousta odpadů z domácnosti je totiž biologicky rozložitelná. Jestliže žijete v bytě, ale přesto byste chtěli kompostovat, můžete využít domácí vermikompost, který funguje díky žížalám.

Tip: Chcete dotáhnout svůj bezodpadový životní styl až téměř k dokonalosti. Podívejte se na další zero waste tipy.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: