Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Co vzít s sebou na jarní focení?

Jaro je plné svěžích barev a nabízí spoustu zajímavých pohledů a scenérií. Byl by proto přímo hřích jarní přírodu nezachytit. Abyste v této výzvě obstáli, měli byste se na jarní focení pořádně vybavit. Pojďte se s námi podívat na to, co byste si měli s sebou vzít, až vyrazíte za jarními úlovky.

Jak jistě víte, focení venku s sebou nese kromě dechberoucí podívané i pár úskalí. Než se pustíte do práce, udělejte si domácí úkol. Začněte tím, že se rozhodnete, kam chcete vyrazit a zjistíte si, jaké podmínky vás tam čekají a co byste chtěli nafotit, a tomu přizpůsobte výbavu.

Můžete si udělat seznam, díky kterému nezapomenete na nic důležitého. Tohle by vám ve výbavě na foto přírody určitě nemělo chybět:

  1. Fotoaparát, bez toho by to opravdu nešlo. Foťáky by však měl být pěkně schovaný ve fotobrašně, aby se cestou neponičil. Určitě si přibalte také své oblíbené objektivy. Na focení přírody je perfektní širokoúhlý objektiv nebo rybí oko se specifickým efektem. Určitě nezapomeňte ani na filtry.
  2. Stativ. Může se zdát, že je to zbytečná zátěž, ale určitě ho nepřehlížejte. Uděláte díky němu krásně ostré fotky, které při focení z ruky určitě nevyjdou tak pěkně. Nemusíte však s sebou nosit do přírody těžké ateliérové vybavení. V současné době se stativy vyrábějí i v odlehčené verzi, které jsou na dlouhé procházky ideální. Pořídit si můžete i skládací stativ, který se vejde do kapsy.
  3. Náhradní baterie. Murphyho zákony platí vždy a všude. V interiéru vám fotoaparát vydrží nabitý celý den, ale v přírodě to bude při nejlepším pár hodin. V tom ovšem nemají prsty Murphyho zákony, ale je to způsobené nižšími teplotami, které na vás při focení v přírodě nejspíš čekají. Pokud však nechcete zůstat „bez šťávy“ v ten nejnevhodnější okamžik, určitě do fotobrašny přibalte jednu nabitou náhradní baterii.
  4. Nabíječka. Jistě vyrážíte do přírody, kde nejspíš nenajdete zásuvku na dobití baterie ve fotoaparátu, ale určitě se cestou stavíte někde na jídle nebo alespoň kávě. Využijte tuto přestávku k dobití nejen své energie, ale i svého foto vybavení.
  5. Pláštěnka. Kousek igelitu, který nic neváží, ale dokáže vám hodně pomoci. Nezapomeňte do pláštěnky při dešti schovat kromě foťáku i zbytek fotovýbavy. I kdyby vás nepřekvapil déšť, bude se vám hodit jako podložka při focení vleže nebo vsedě. 
  6. Občerstvení. Pro fotoaparát budete mít náhradní baterii, ale neměli byste zapomenout ani na sebe. Vyrazit do přírody bez pořádné svačiny by také mohlo dopadnout tak, že místo pěkných zákoutí, budete hledat jakékoliv pojízdné bistro s kapkou vody. Určitě si proto nezapomeňte přibalit svačinu a dostatek pití.

Jaké filtry vybrat

Filtr vám dokáže pomoci při postprodukci. Proto byste si je měli vzít s sebou. Připevníte ho přímo na objektiv, což vám zabere chviličku a zároveň vám to ušetří spoustu času. S sebou byste měli nosit dva.

Polarizační filtr

Polarizační filtr lépe vykresluje barvy i detaily na obloze. Zároveň kouzelně odstraňuje odlesky, ztmavuje oblohu a dokáže odstranit opar na horizontu, který se na jaře v přírodě často objevuje.

Přechodové filtry

Tento typ filtrů je speciálně určený k focení krajiny. Jeho úkolem je vyrovnávat kontrastní rozdíl mezi zářivou oblohou a ostatními prvky v záběru. Proto mají rozdílné tónování v horní i dolní části, případně jsou barevně rozdělené na třetiny, které respektují pravidlo zlatého řezu. Ve výsledku je na fotografii obloha tmavší a krajina krásně detailně vykreslená.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: