Foto: Milan Hajn, Divadlo Alfa

Herci Alfy nechtěli v době lockdownu nečinně sedět, výsledkem je premiéra Odysseus

Divadlo Alfa uvádí v každé sezóně čtyři premiéry, letos jich ale bude výjimečně pět. Dobrodružný a zábavný výlet do světa řeckých bájí Odysseus, který má večerní premiéru 11. března 2022, začal vznikat v době, kdy pandemie covidu uzavřela divadla. Příběh z Homérova eposu si vybrala skupina herců, která nechtěla v době tvrdého lockdownu na přelomu roku 2020/2021 nečinně sedět.

„Přišli za mnou, že by rádi přichystali klubové představení. Zvažovali několik možností, nakonec se rozhodli pro Odyssea,“ říká ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Odysseus nabízí dobrodružnou, zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou, plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění muže na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. To jsou nebezpečné nástrahy, které číhají na cestě domů z trójské války na ithackého krále, chytrého a lstivého Odyssea. „České děti mohou přijít do kontaktu s řeckými bájemi velmi záhy, a to díky převyprávění Eduarda Petišky. Později se k nim mohou vrátit jako dospívající třeba v převyprávění Rudolfa Mertlíka. Tvůrčí tým čerpal z Homéra, ale právě i z českých spisovatelů,“ uvedla dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová.

Děj Homérova eposu Odysseia, který navazuje na první epos Illiadu, je nesmírně košatý. Autoři museli z Odysseových dobrodružství pečlivě vybírat. Přestože tým označuje Odyssea za kolektivní dílo, vůdčí osobností projektu je herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla Alfa Petr Vydarený. „Odysseovy osudy sledujeme od chvíle, kdy slavný rek zkonstruuje pověstného trójského koně, danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města. Trója není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Odysseus vzbudí nelibost řeckých bohů a za trest musí deset let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám, než se mu podaří dojet domů. Přitom ale dospěje, uvědomí si, co má v jeho životě doopravdy cenu,“ říká Petr Vydarený.

Autorkou velmi rozmanité a variabilní výpravy je Tereza Vydarená, která s Alfou spolupracuje poprvé. „Základem scénografie jsou variabilní stavební díly inspirované někdejší Polikarpovou stavebnicí. Z té lze před divákem postavit loď, trójského koně i jeskyni. V inscenaci pracujeme s běžnými předměty, ze kterých jsou vytvořeny postavy, dokreslující vyprávění. Hrajeme a podněcujeme tak dětskou imaginaci, aby aktivně vnímala proměnu prostoru a přeměnu běžných věcí na příběh a postavy v něm,“ vysvětluje scénografka Tereza Vydarená.

Bohatá zvuková a hudební složka je rovněž dílem herce a režiséra Petra Vydareného, který si ke spolupráci přizval technika Alfy Vlastimila Vordu. „Petr je hudebně mimořádně nadaný a Vlasta je dlouholetým členem nejrůznějších plzeňských kapel,  v současné době kapely Mediterian a Fortelu, posledně jmenovaná je složená právě z herců a techniků divadla Alfa. Není proto divu, že je hudební složka Odyssea tak silná,“ domnívá se Petra Kosová.

Řecké báje jsou samozřejmou součástí všeobecného kulturního přehledu. A neustále jsou inspirací pro spisovatele, výtvarníky, dramatiky i filmaře. „Znají řecké báje dnešní děti? Rádi bychom jim jeden důležitý příběh připomněli,“ zve ředitel Alfy Jakub Hora.


Premiéra: ranní 7. 3. 2022, večerní 11. 3. 2022 od 17:30 a od 19:00
8+ / Inscenace je určena dětem 1. stupně ZŠ


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: