Earle Nelson. Foto: Winnipeg Police Service

Gorilí muž Earle Nelson jako strůjce dvou desítek brutálních vražd

Tento masový vrah téměř rok a půl sužoval strachem nejen Spojené státy americké, zabíjet se vydal i do Kanady. V životě toho dokázal pramálo, nebyl chytrý ani úspěšný. To, čím se vymykal, byla jeho prazvláštní povaha i fanatická odevzdanost Bibli. Když se vydával vraždit, ustupovala však víra jeho osobní zvrácenosti.

Sirotek ve spárech baby Jagy

Earle Nelson (1897 – 1928) se narodil v San Francisku, kde vyrůstal v poněkud nestandardní domácnosti své babičky. Rodiče mu zemřeli na syfilis dříve, než by si je chlapec mohl stihnout zapamatovat. A tak sdílel domov se starou ovdovělou ženou, jejíž urputná víra dávno překročila zdravou mez. Neuznávala lásku a toleranci, ale starozákonní hřích a trest.

Earle přejal tuto hlubokou víru, dobrý člověk se z něj ale nestal. Od malička kradl, pral se, v pubertě propadl alkoholu i kouzlu „lehkých děvčat“. Po smrti své babičky se jej ujala teta se strýcem, zkaženost jeho povahy však vymýtit nedokázali.

Krkavčí matka a věčná vdova Mary Ann Cotton se neštítila ani vražd vlastních dětí

Manžel nebo syn?

Ve svých dvaadvaceti letech se oženil. Vzal si o 36 let starší Mary Martinovou. Mary sňatkem sice získala „mladého kolouška“, nikoliv ale vzorného manžela. Earle jako by stále nevěděl, jaký postoj ke své choti zaujmout, chvíli byl náruživým milencem, záhy zase umíněným provokatérem. Chvílemi se k ní choval prakticky jako k matce.

Tím však potíže svazku nekončily. Earle trpěl řadou nezdravých návyků, kterých se zkrátka nehodlal zbavit. To, že si oblečení své manželky porůznu upravoval a nosil místo svého, bylo jen jednou z bizarností. Velkým problémem byl i jeho zvyk toulat se neznámo kde.

Postrach pronajímatelů

Během těchto jeho toulek zemřelo minimálně dvacet obětí, nejmladší bylo osmiměsíční dítě. Častokrát se tvářil jako zájemce o bydlení. Když jej majitelka provázela, zaútočil. Své oběti většinou uškrtil a následně na nich ukájel své sexuální potřeby. Těla ponechával v domě, někdy je pohodil na pohovku, jindy svoji oběť nacpal do cestovního kufru, který nechal stát uprostřed místnosti. Jedna mrtvola byla odvlečena do sklepa, kde ji schoval za kotlem. Až zápach rozkladu napověděl, kde hledat.

Halloweenský příběh podle skutečnosti. Sérioví vrazi Burke a Hare dodávali těla pro studijní účely

Od února 1926 do června 1927 byl strašákem především osamělých žen i trnem v oku policie. Začalo se mu říkat Gorilí muž (dle povídky E. A. Poea Vraždy v ulici Morgue), Temný škrtič nebo Jack Škrtič (záměrná analogie s Jackem Rozparovačem). Jeho skutečná identita byla odhalena hlavně díky výpovědi jediné majitelky nemovitosti, kterou nezabil, ale naopak u ní složil hlavu, řádně zaplatil a ještě jí popovídal o Bibli. Když opustil pronajatý pokoj, nechal za sebou mrtvolu čtrnáctileté dívky. Tělo schoval pod postelí.

Hřích a trest

Tak, jak to kdysi jeho babička zarputile kázala s Biblí v ruce, se také stalo. Nelson byl za vraždy postaven před soud, kde byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. 13. ledna 1928 se dlouhé minuty škrtil na oprátce, než vydechl naposledy.

Galerie:

 

Zdroje: J. Marlowe: Nejkrutější psychopati v dějinách; Murderpedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: