Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Energetičtí upíři jsou zdrojem únavy a špatné nálady. Jak se jim bránit?

Báchorkám o upírech dnes věří jen málokdo. Přesto jsou mezi námi. Nesají z nás krev, ale energii. Mohou být kdekoliv, dokonce blíž, než si myslíte.

Energetičtí upíři se v lidské společnosti objevují od nepaměti. Až moderní doba identifikovala klíčové vlastnosti člověka, kterého tímto souslovím označuje. Takový upír vypadá na první pohled zcela běžně, možná i sympaticky. Jenže z vás vysává, někdy i záměrně, energii a emočně vás trápí. Jak jej poznat?

Naučit se, jak identifikovat takové toxické chování a jak na něj reagovat, není jednoduché. Může vám to ale pomoci si zachovat energii a nenechat se takzvaně vyšťavovat. Pro udržení dobré psychické i fyzické pohody je sice nejlepší se takovým lidem vyhýbat, ale pokud je to kolega v práci, soused nebo dokonce kamarád, což vůbec není neobvyklé, je potřeba se mu postavit.

Jak poznat energetické upíry

Energetičtí upíři jsou často charismatičtí jedinci. Pod příjemnou slupkou se však skrývají lidé lstivé povahy. Pokud mohou, hází problémy na někoho jiného a je jim jedno, jaké důsledky z takového jednání vyplynou. A také je jim jedno, na koho potíže přenesou. Může to být i nejlepší kamarád.

Dalším rysem energetických upírů je zásadní nepřijímání viny. Během jakékoliv neshody nebo problému přenáší vinu na druhé. Zároveň se v případě vlastních potíží vrhají na druhé s žádostí o pomoc a tajně doufají, že část jejich starostí přejde na vás. Snaží se ve vás vyvolat soucit a empatii, ale jediné co chtějí, je emoční sdílení nesnází. Řídí se heslem „Když musím trpět já, budeš trpět i ty!“ Když své problémy kladou na bedra druhých, lstivě na ně přenášejí špatnou náladu. Když se jim to nedaří, kritizují a když jim jde takzvaně o krk, zastrašují.

Ve svém živlu jsou, když se trápíte. Zdánlivě empaticky naslouchají a při tom z vás sají ještě více energie. Dobíjí si tak baterie.

Jsou zde ale další typické vzorce chování. Musí být středem pozornosti a nikdy nechtějí být pokořeni či překonání. Narcistickými rysy uspokojují své emoční touhy, ale okolo sebe švihají bičem, který štípne každého, kdo by se jen přiblížil k jejich zdánlivé dokonalosti.

A když se sejdou dva energetičtí upíři, jdou buď z cesty, nebo se naopak semknou a dusí své okolí ještě intenzivněji.

Nejlepší obrana není útok

Nenechte se ale zmýlit, energetičtí upíři nejsou silní jedinci, kteří se prodírají světem na úkor druhých. Ve svém nitru jsou nejistí a slabí. Pokud se od nich nenecháte vyprovokovat, odoláte manipulaci i zastrašování a přestanete je přitahovat.

Ano, ono se to snadno napíše, ale pokud takového člověka identifikujete, nestýkejte se s ním. Jestliže jde třeba o kolegu nebo kolegyni v práci, bude to těžší. Zkuste s nimi omezit interakce jen na pracovní záležitosti, pokud se potkáte na firemním večírku, jen se ze zdvořilosti pozdravte. Emoce před nimi nedávejte najevo, na jejich výpady reagujte jen stručně. Pozor, tyto výpady nemusí být slovní. Takoví upíři mají naučené neverbální signály, které mnohdy nevědomky používají.

Myslete na skutečnost, že energetické upíry nelze napravit. Zkrátka je mějte „na háku“ a držte si je dál o těla. Oni pak odpadnou sami.

Zdroje: healthline.com; wired.com

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru