Vizuál k akci.

Evropský den sousedů 2020 proběhne tento víkend

Tradiční květnová akce je od roku 2014 příležitostí pečovat o dobré sousedské vztahy. Letos proběhne z důvodu pandemie o měsíc později, tedy poslední červnový víkend 26. – 28. 6. Nabídne program pro veřejnost v programových ohniscích, sousedské večeře i komentované procházky.

Programová ohniska – 4 místa, kde lokální organizace připravují program pro veřejnost. V pátek 26. 6. odpoledne ožijí první dvě. O program v Luftově zahradě v Doudlevcích se postará Centrum Skupovka. Od 15:00 nabídne stanoviště s úkoly pro děti, posezení u ohně pod rozkvetlými stromy a od 17:00 vystoupení Klaunky Pepiny. Druhým pátečním místem dění je DEPO2015, kde od 13:00 do 18:00 proběhne Bleší trh ve spolupráci s komunitním mateřským centrem Uzlík.

V DEPO2015 bude připraven program i v sobotu 27. 6. Od 13:00 do 17:00 mohou zájemci nosit své porouchané spotřebiče do Opravárny, kde se o jejich zprovoznění postarají zkušení technici. Od 15:00 si pak děti mohou užít pohádku Otěstánek z dílny pražského studia Damúza. V sobotním odpoledni láká k návštěvě také spolek Blízký soused, který připraví svůj program na téma Dne zdraví s názvem Rytíř zdraví vítězí nad každou nemocí na Husově náměstí. Do Kaznějovské ulice zve tradičně Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s., které zve od 16:00 na besedu Na kus řeči s…, kde jako hosté Stanislava Juríka přijali pozvání reportéři Českého rozhlasu Plzeň. Mezi 15:00 a 16:00 startuje od TOTEMu individuální 4 km dlouhá vycházka se stanovišti pro děti a zajímavými výzvami pro dospělé.

Sobotní večer je vyhrazen sousedským večeřím. “Zůstaňte doma, pozvěte své sousedy a buďte přitom součástí velké akce” tímto sloganem lákal pořadatel, DEPO2015, k zapojení. Do konce května se registrovalo 1 000 Plzeňanů na 40 adresách.

“Ve srovnání s ostatními ročníky se sice registrovalo cca 3/4 adres, většinou se ale jedná o menší skupiny než v minulých letech. Těší nás, že i přes neobvyklou situaci a posun termínu mají lidé stále chuť se setkávat a Evropský den sousedů se stal součástí jejich diáře,” uvedla Soňa Rychlíková, hlavní produkční projektu.

Pokud svoji adresu Plzeňané zaregistrovali do 10. 6., stali se součástí webové mapy večeří a mohou si vybírat z nabídky vystoupení, která přijedou zahrát až před jejich dům. V nabídce jsou plzeňské kapely a také dětská představení od pražského studia Damúza, které s EDS spolupracovalo poprvé v loňském roce. Díky grantu Nadace Via zahraje na šesti adresách i letos. “Krom Nadace Via patří poděkování také dalším stálým podporovatelům. Těmi jsou Pilsner Urquell a MAKRO, která sousedské skupiny i v tomto roce podpoří dárkovým šekem”, shrnuje dále Soňa Rychlíková.

Na neděli 28. 6. jsou připraveny tři komentované procházky, které pro EDS zajišťuje spolek Skrytá Plzeň, z.s. Od 10:00 provede Petr Klíma v rámci Plzeňského architektonického manuálu (PAM) Východním předměstím, od 14:00 představí Petr Kopp, Jan Hajšman a Jan Toman Doubravku jako kolébku plzeňského průmyslu a ve stejném čase Miroslav Anton zapátrá poblíž Světovaru po Pražských stopách v Plzni. Procházky jsou jedinou zpoplatněnou částí programu, vstupenky je možné zakoupit přes portál Plzeňská vstupenka za 70,- Kč.

Více o programu i podmínkách registrace na www.evropskydensousedu.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz