Vizuál k akci.

Evropský den sousedů 2020 proběhne tento víkend

Tradiční květnová akce je od roku 2014 příležitostí pečovat o dobré sousedské vztahy. Letos proběhne z důvodu pandemie o měsíc později, tedy poslední červnový víkend 26. – 28. 6. Nabídne program pro veřejnost v programových ohniscích, sousedské večeře i komentované procházky.

Programová ohniska – 4 místa, kde lokální organizace připravují program pro veřejnost. V pátek 26. 6. odpoledne ožijí první dvě. O program v Luftově zahradě v Doudlevcích se postará Centrum Skupovka. Od 15:00 nabídne stanoviště s úkoly pro děti, posezení u ohně pod rozkvetlými stromy a od 17:00 vystoupení Klaunky Pepiny. Druhým pátečním místem dění je DEPO2015, kde od 13:00 do 18:00 proběhne Bleší trh ve spolupráci s komunitním mateřským centrem Uzlík.

DEPOvLETU: Letní program v DEPO2015

V DEPO2015 bude připraven program i v sobotu 27. 6. Od 13:00 do 17:00 mohou zájemci nosit své porouchané spotřebiče do Opravárny, kde se o jejich zprovoznění postarají zkušení technici. Od 15:00 si pak děti mohou užít pohádku Otěstánek z dílny pražského studia Damúza. V sobotním odpoledni láká k návštěvě také spolek Blízký soused, který připraví svůj program na téma Dne zdraví s názvem Rytíř zdraví vítězí nad každou nemocí na Husově náměstí. Do Kaznějovské ulice zve tradičně Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s., které zve od 16:00 na besedu Na kus řeči s…, kde jako hosté Stanislava Juríka přijali pozvání reportéři Českého rozhlasu Plzeň. Mezi 15:00 a 16:00 startuje od TOTEMu individuální 4 km dlouhá vycházka se stanovišti pro děti a zajímavými výzvami pro dospělé.

Sobotní večer je vyhrazen sousedským večeřím. „Zůstaňte doma, pozvěte své sousedy a buďte přitom součástí velké akce“ tímto sloganem lákal pořadatel, DEPO2015, k zapojení. Do konce května se registrovalo 1 000 Plzeňanů na 40 adresách.

„Ve srovnání s ostatními ročníky se sice registrovalo cca 3/4 adres, většinou se ale jedná o menší skupiny než v minulých letech. Těší nás, že i přes neobvyklou situaci a posun termínu mají lidé stále chuť se setkávat a Evropský den sousedů se stal součástí jejich diáře,“ uvedla Soňa Rychlíková, hlavní produkční projektu.

Na Světovaru vzniká nový areál pro podporu podnikání za 640 milionů korun

Pokud svoji adresu Plzeňané zaregistrovali do 10. 6., stali se součástí webové mapy večeří a mohou si vybírat z nabídky vystoupení, která přijedou zahrát až před jejich dům. V nabídce jsou plzeňské kapely a také dětská představení od pražského studia Damúza, které s EDS spolupracovalo poprvé v loňském roce. Díky grantu Nadace Via zahraje na šesti adresách i letos. „Krom Nadace Via patří poděkování také dalším stálým podporovatelům. Těmi jsou Pilsner Urquell a MAKRO, která sousedské skupiny i v tomto roce podpoří dárkovým šekem“, shrnuje dále Soňa Rychlíková.

Na neděli 28. 6. jsou připraveny tři komentované procházky, které pro EDS zajišťuje spolek Skrytá Plzeň, z.s. Od 10:00 provede Petr Klíma v rámci Plzeňského architektonického manuálu (PAM) Východním předměstím, od 14:00 představí Petr Kopp, Jan Hajšman a Jan Toman Doubravku jako kolébku plzeňského průmyslu a ve stejném čase Miroslav Anton zapátrá poblíž Světovaru po Pražských stopách v Plzni. Procházky jsou jedinou zpoplatněnou částí programu, vstupenky je možné zakoupit přes portál Plzeňská vstupenka za 70,- Kč.

Více o programu i podmínkách registrace na www.evropskydensousedu.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: