Scéna U branky. Foto: Živá Plzeň

Festival na ulici opět úspěšně podpořil regionální kulturu

V sobotu odehrály své koncerty poslední kapely letošního multižánrového festivalu v ulicích Plzně. Za devět dní se jich na šesti scénách vystřídalo přes sto třicet, součástí festivalu byl bohatý doprovodný program na dalších místech.

Festival na ulici úspěšně navázal na loňskou nově nastavenou cestu „návratu ke kořenům“, a to dokonce ještě ve větším rozsahu. O dvě scény a 30 kapel více, novinky v hudebním i doprovodném programu, rozšíření žánrů – tím vším chtěli pořadatelé letos navíc přispět k restartu kultury v plzeňském regionu.

„Jsme moc rádi, že lidé i přes nepřízeň počasí na festival každodenně dorazili dokonce ještě ve větších počtech než vloni. Větší počet scén a účinkujících jim dává větší výběr, a Plzeňáci této možnosti bohatě využívají. Díky větší žánrové pestrosti dorazilo i mnohem více mladších lidí a naopak seniorů, teď už je prostě Festival na ulici opravdu pro všechny“, říká Lukáš Krásný za pořadatelskou Agenturu Nashledanou.

Festival zahajovala se svou kapelou Dozen Street vokalistka Mirka Novak, která pravidelně vystupuje v USA: „Ten koncert byl jeden z nejlepších v naší historii. Plzeň je ohromně komunitní, tenhle systém jí vlastně docela sedí. Můžeš si zajít na svoje kámoše a podpořit je. Plzeňský kapely určitě jásají, protože dřív nebylo snadné na festivalu hrát. Byla to jakási prestiž, člověk se musel pohybovat na scéně dlouho. To má své klady i zápory, ale já věřím, že tahle příležitost kapely hlavně motivuje být rok od roku lepší.“

Díky nově uzavřené spolupráci s talentovou soutěží Top RoofTop Talenty 2021 se mohly v Plzni představit i dvě kapely z Karlovarského kraje, které se staly vítězi Ceny odborné poroty tohoto projektu podporujícího vlastní autorskou tvorbu.

Návštěvníky zcela zaplněné náměstí Republiky zažilo největší hudební těleso, které současně přineslo festivalu nový hudební žánr. K jedinečnosti koncertu Hollywood s Plzeňskou filharmonií navíc přispěl jako překvapení velkolepý taneční flashmob, při kterém se spojily desítky tanečníků z celé Plzně.

Celý projekt velmi kladně hodnotí šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki: „Pro nás šlo o velmi důležitou příležitost představit se publiku, které na našem koncertě ještě nebylo. Jsem šťastný, že vyšel i velmi dobrý nápad s flasmobem a doufám, že zde budeme hrát znovu, třeba zase s jiným zajímavým nápadem.“ 

Festival na ulici ve svém programu také navázal na město Plzeň, které se rozhodlo zavzpomínat a připomenout některé vítěze Porty. V letošním roce uplynulo 40 let od jejího příchodu do Plzně, a ve čtvrtek a v pátek se tak návštěvníci mohli setkat s některými legendami tohoto fenomenálního festivalu, který byl ve své době největším na území republiky.

Téměř plné hlediště i jeviště zaznamenal také speciální projekt hudebníka Tomáše Mouřence připravený exklusivně pro festival. Na pódiu se v průběhu koncertu, křtu jeho debutového sólového singlu a premiéře nového videoklipu vystřídalo přes dvacet hudebníků. „Jsem strašně rád že vše klaplo a že jsem tento projekt mohl realizovat v rámci Festivalu na ulici“, řekl hned po koncertě Tomáš Mouřenec a dodal: „Festival v téhle podobě vzkřísil zájem Plzeňanů určitě tím, že podporuje regionální umělce na nejlepší úrovni – návštěvnost, kterou tady každý den pozoruju, dokazuje, že to má smysl. Že to je krásná akce a že si Plzeň prostě vystačí sama.“ 

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" proběhne na konci září. Vstupné je zdarma

Doprovodný program i v letošním roce zahrnoval divadla a aktivity pro dětiMarket na ulici. Vloni otestované taneční workshopy se letos rozšířily na každodenní projekt Tanec na ulici s možností vyzkoušet osm různých tanečních stylů, a úplnou novinkou pak byly Neziskovky na ulici. V Křižíkových sadech dostaly různé neziskové organizace z plzeňského kraje prostor, aby představily nebo připomenuly svou činnost obyvatelům Plzně.

S festivalovým konceptem jsou dle pořadatele spokojeni nejenom muzikanti, ale především návštěvníci:  „Letos jsme si udělali v průběhu akce dotazníkový průzkum u všech scén, z jehož prvních výsledků vyplývá, že návštěvníci oceňují zejména pestrost programu, jeho širokou nabídku, ale i zaměření na region“, uvádí Lukáš Krásný a dodává: „Papír je jedna věc, ale největším důkazem je pro mne stejně festivalová atmosféra – bavící se a tančící lidé po celém plzeňském centru, spontánní neplánované zpívané a jam sessiony… to jsou ty střípky, které vytvářejí skutečný Festival na ulici.“

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: