Jindřich Andrš - film Nová šichta. Foto: Finále Plzeň

Finále Plzeň se dostalo až k jádru českého filmu a ocenilo pozoruhodné snímky Zlatými ledňáčky

Západočeská metropole ožila od 24. do 29. září filmovým festivalem Finále Plzeň, který včera skončil udílením cen Zlatý ledňáček. 34. ročník představil divákům 13 premiér a předpremiér a 96 dalších filmů z toho nejlepšího, co je nejen v české filmové a televizní tvorbě v současné chvíli k vidění. O vítězných snímcích rozhodly mezinárodní a studentské poroty. Posuzovaly se nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, dokumentární film, televizní a internetový projekt v kategorii „seriálová tvorba“ a „film a minisérie“ a nejlepší studentský krátkometrážní film. Své snímky v Plzni představila jako již tradičně celá řada hereckých hvězd i filmových tvůrců. Zahájením a zakončením festivalu provázeli herci Jan Cina a Petr Vančura.

Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídlo pohromadě během jednoho týdne. Doplnily je speciální projekce v netradičních prostorech, premiéry a předpremiéry nebo výběr zajímavých počinů z Německa a Polska. Letošní ročník se také zaměřil na české stopy v zahraničních koprodukcích. Na festival přijeli například Antonie Formanová, Hynek Čermák, Jan Nedbal, Oskar Hes, Eliška Křenková, Barbora Poláková, Petra Nesvačilová, Matouš Ruml, Jana Plodková, Igor Bareš, Daniela Kolářová, Jiří Mádl, Jitka Schneiderová, Marek Adamczyk, Vít Klusák, Filip Remunda, Radim Špaček, Viktor Tauš či Filip Březina a další herci a filmoví tvůrci.

Mottem 34. ročníku bylo „Dělám to pro film.“ Ve festivalových znělkách se tak objevili herci Bolek Polívka, Václav Neužil, Martha Issová a také zástupci dalších filmových profesí jako kameraman Jan Malíř, kteří divákům představili nejvyšší entitu, kterou všichni čeští filmaři uctívají, ale dosud ji nikdo neviděl – Jádro českého filmu.

Festival Film a architektura míří do Plzně

„Trochu jsme se obávali, jaký letošní ročník bude, protože ten loňský byl naprosto výjimečný díky podpoře všech – účastníků i partnerů. Vnímáme, že se za poslední rok zvyklosti návštěvníků a konzumentů kultury značně proměnily, a také proto nás letošní podporující atmosféra festivalu příjemně překvapila. I letos se mnoho projekcí vyprodalo, což je v dnešní době velmi povzbuzující. Ráda bych také poděkovala partnerům, kteří nás ani v této nelehké době neopustili,“ uvedla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a současně pozvala na další ročník: „Už teď se těšíme se všemi příznivci nejen českého filmu na shledanou na 35. ročníku Finále Plzeň, který se uskuteční v termínu 23. – 28. září 2022.”

„Návštěvnost festivalu se pohybuje kolem necelých 14 tis., což je cca o 5 % méně, než v roce 2019, ale i tak se jedná o skvělý výsledek,“ uzavírá Veruňková Košařová.

Mezinárodní poroty rozhodly takto:

Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film: Smolný pich aneb pitomý porno
Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film: Nová šichta
Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba: Zrádci
Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „ilm a minisérie: Božena, epizoda 1
Zlatý ledňáček za nejlepší studentský krátkometrážní film : Anatomie českého odpoledne


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: