Foto: Finále Plzeň

Tipy z programu 35. Finále Plzeň: Předpremiéry, premiéry a nové české hrané i dokumentární filmy 

Festival Finále Plzeň je každoroční oslavou českého filmu, letos se uskuteční od 23. do 28. září 2022. Šestidenní národní přehlídka filmové, dokumentární, televizní, internetové a studentské tvorby nabídne celou řadu předpremiér a premiér očekávaných českých a koprodukčních filmů.

Již 35. ročník festivalu má na programu mj. nový film Světlonoc režisérky Terezy Nvotové, koprodukční počin (ČR/ Rakousko) Zločin na hranicích režiséra Nikolause Leytnera, dokument Olgy Sommerové Michael Kocáb – rocker versus politik nebo drama Spolu režisérů Davida Laňky a Martina Mullera se Štěpánem Kozubem v hlavní roli autistického chlapce. V české premiéře se také představí zahajovací film Il Boemo režiséra Petra Václava, který bude před Finálem uveden na festivalu v San Sebastianu a Česká filmová a televizní akademie jej vybrala jako českého zástupce do boje o Oscary. A programová sekce České stopy má letos v premiéře čtyři filmy, které vznikly v mezinárodní koprodukci. K většině titulů dorazí do Plzně delegace složené z tvůrců a herců.

Kromě českých a koprodukčních filmů najdou diváci v programu nesoutěžní sekci Německé kino s projekcemi vybraných oceněných německých snímků v premiérovém uvedení za účasti tvůrců a filmových profesionálů z Německa.


Programové tipy

Il Boemo (rež. Petr Václav)

Historický velkofilm inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. Vojtěch Dyk v roli hudebního génia v koprodukčním životopisném dramatu Petra Václava (Skokan, Cesta ven).

23. 9. 18:45 Kinosál, Měšťanská beseda
27. 9. 20:30 Kinosál, Měšťanská beseda


Oběť (rež. Michal Blaško)

Svobodná ukrajinská matka Irina žije v Čechách s dospívajícím synem Igorem, pro kterého by udělala všechno na světě. Během její cesty na Ukrajinu Igora někdo surově zbije a mladík skončí v umělém spánku. Podezřelí z útoku jsou místní Romové a Irina se rozhodne mobilizovat společnost v touze po spravedlnosti. Co se ale oné osudné noci skutečně stalo? Koprodukční drama Michala Blaška mělo světovou premiéru na letošním MFF v Benátkách.

24. 9. 14:00 Velký sál, Měšťanská beseda
26. 9. 15:00 Velký sál, Měšťanská beseda


Buko (rež. Alice Nellis)

Jarmila se přestěhovala se svým mužem na důchod na chalupu, ale bohužel krátce na to její muž umírá a Jarmila musí vzít život do svých rukou. Impulsem do nového života je překvapení v podobě starého cirkusového koně Buka, kterého jí manžel zanechal v poslední vůli. Možná právě proto, aby ji přivedl na jiné myšlenky, protože Jarmila se koní bojí… Nová komedie Alice Nellis.

23. 9. 16:00 Kinosál, Měšťanská beseda
26. 9. 20:30 Kinosál, Měšťanská beseda


A pak přišla láska… (rež. Šimon Holý)

Po loňském snímku Zrcadla ve tmě přichází režisér Šimon Holý s dalším niterným tématem. Pavla Tomicová jako šedesátnice Kristýna zoufale hledá lásku a štěstí. Rozhodne se proto jet se svou dcerou Sárou na víkend za kartářkou Zdenou. Skrze rodové léčení a výklady karet zjistí víc nejen o svém problematickém vztahu k okolí, ale také ke své dceři i sobě samotné. Přijde na konci konečně láska? Film byl uveden na MFF v Karlových Varech.

25. 9. 15:00 Velký sál, Měšťanská beseda


Spolu (rež. David Laňka, Martin Müller)

Příběh Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní nezměnila. Matka v podání Veroniky Žilkové pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nic nebude takové, jako dřív. V roli autistického syna se v netradiční herecké poloze představí herec a komik Štěpán Kozub. Předlohou pro film byla původně divadelní hra.

25. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda


Michael Kocáb – rocker versus politik (rež. Olga Sommerová)

Letošní Finále uvádí nový dokument Olgy Sommerové, který natočila společně s dcerou Olgou Malířovou Špátovou. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí. Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii. Paradoxně se tak ale stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“.

24. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda


Světlonoc (rež. Tereza Nvotová)

Třicátnice Šarlota se vrací do rodné vesnice hluboko ve slovenských horách. Před mnoha lety odsud za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření, po celou dobu ji považovali za mrtvou. Bojí se, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích. Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové byl v mezinárodní premiéře uveden na MFF v Locarnu, kde získal cenu Zlatý leopard.

25. 9. 17:00 Malý sál, Měšťanská beseda


Běžná selhání (rež. Cristina Groșan)

Na počátku scénáře Kláry Vlasákové stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. „Postupem času s dalším vývojem filmu a po vstupu režisérky do projektu se ale základ vyprávění přesunul od tématu katastrofy k hlavním postavám a osobním dramatům. Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy. Film Cristiny Grosan měl svou světovou premiéru v pondělí 5. září na festivalu v Benátkách, kde získal cenu za nejlepší režii.

26. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda


Docent (rež. Jiří Strach)

Ivan Trojan jako docent Stehlík v hlavní roli kriminální minisérie se vydává po stopě chladnokrevného vraha jako vyšetřovatel s netradiční, ale o to více fungující strategií. Novinku z produkce České televize napsali scénáristé Josef Mareš a Jan Malinda, minisérii režíroval Jiří Strach.

26. 9. 17:30 JoNáš, Měšťanská beseda


Erhart (rež. Jan Březina)

Mladý muž se vrací do rodného města, aby navštívil svou matku, která byla hospitalizována po psychotickém záchvatu. Jeho matka žije sama v rodinném domě a potýká se s psychickými problémy od doby, kdy byl její muž odsouzen za vytunelování místní továrny. Erhart se od matky dozvídá, že jejich rodinný dům se má prodávat. Navíc tvrdí, že se do města vrátil jeho nezvěstný otec, aby tomu učinil přítrž a dal všechno do pořádku. Erhart je na matčiny bludy zvyklý, ale když zjistí, že jejich dům ve skutečnosti dlouhá léta patří anonymní společnosti v daňovém ráji, začne pochybovat o tom, co dosud považoval za jasnou, nezpochybnitelnou pravdu. Film bude na Finále uveden ve světové premiéře.

27. 9. od 17:30, Kinosál, Měšťanská beseda


Zločin na hranicích (rež. Nikolaus Leytner)

Zločin na hranicích je detektivní příběh, v němž se setkává čerstvě penzionovaná rakouská policistka Grete s mladým českým policistou Standou. Při společném zásahu proti nelegální rave party v pohraničním lese tragicky zahyne mladá rakouská policistka Johanna a záhadně zmizí český drogový dealer. Standa byl do Johanny zamilovaný. A když se najde mrtvola pohřešovaného dealera, dojde mu, že Johanina smrt nebyla nehoda. Podporu nadřízených v tom, aby mohl případ vyšetřovat, nemá. Je mladý, nezkušený. Možná mu pomůže Grete, která správně vnímá nebezpečí, v němž se Standa ocitá, a důrazně ho od dalšího postupu na vlastní pěst odrazuje. Jenže Standa chce vraha vypátrat za každou cenu… Film vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF. Česko-rakouský je nejen příběh, ale i herecké obsazení a prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.

28. 9. 15:00 JoNáš, Měšťanská beseda


Král Šumavy (rež. David Ondříček)

Jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý Josef Hasil. Divoký kluk, který touží po svobodě a o politiku se vůbec nezajímá. Třídílná minisérie představí legendárního převaděče v režii Davida Ondříčka, na festivalu Finále mohou diváci zhlédnout její první díl.

28. 9. 17:00 Malý sál, Měšťanská beseda


Vstupenky a akreditace na festival

Všechny filmy na Finále mohou návštěvníci vidět za téměř symbolické vstupné 100 Kč za projekci. A při pořízení výhodné akreditace pak vyjde lístek na 40 Kč. V prodeji budou od 9. září. Spoustu výhod také přinese nová festivalová aplikace, ve které je k nalezení kompletní program i spousta dalších zajímavostí. Lze přes ní nakoupit i další vstupenky, či se prokázat u sálu.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz. Vstupenky zakoupíte rovněž přes goout.cz.

Zdroj: Finále Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: