Zdroj: W. Wellstood, CC BY 4.0, Wikimedia

Florence Nightingalová – zakladatelka ošetřovatelské péče, bez které by se dnešní zdravotnictví neobešlo

Ačkoliv má většina z nás alespoň základní povědomí o vývoji lékařství, o vznik a vývoj ošetřovatelské zdravotnické péče už se příliš lidí nezajímá. Přitom se jedná o velmi důležitou součást moderní medicíny, bez této péče by totiž nebyla ani zdaleka tak kvalitní. Za zakladatelku ošetřovatelství je považována Florence Nightingalová. Pojďme se podívat, kdo tato významná žena byla.

Práce pro ni stvořená

Florence Nightingalová byla ošetřovatelka, která se narodila v roce 1820 v italské Florencii. Přesto je známá jako Angličanka, jelikož právě tam strávila velkou část svého života.

Ačkoliv to v této době nebylo úplně typické, Florence měla to štěstí, že se jí díky otci dostalo výborného vzdělání. Již od mlada ji velmi zajímaly všechny knihy o nemocnicích, hygieně a zdravotnictví celkově.

Pouštění žilou bylo v minulosti nejrozšířenější lékařskou metodou. Praktikovali jej i u holiče

Netrvalo dlouho a jejím velkým snem se stalo být ošetřovatelkou. Díky svojí inteligenci a skvělému vzdělání byla pro tuto práci ideální kandidátkou. Její rodiče však tento sen nepodporovali – tvrdili, že se má dívka vdát a starat se o domácnost. Přesto jí nebránili navštěvovat na jejich častých cestách po Evropě nemocnice, kde se postupně učila. Možná i díky tomu Florence svůj sen dále následovala.

Jedna odhodlaná žena stála za řadou průlomových změn

Nakonec šla studovat do Německa a následně pracovala jako ošetřovatelka v několika různých zdravotnických zařízeních. Prosadila v nich spoustu praktických změn, z nichž některé se využívají dodnes.

Nechala vybudovat výtah na jídlo, čímž ušetřila sestrám spoustu času s roznášením jídla a umožnila jim tak více se věnovat jiným důležitým věcem, jako třeba ošetřování ran. Přišla se signalizačním zařízením, pomocí kterého si pacient mohl zazvonit, kdykoliv něco potřeboval. Signalizace je dnes nepostradatelnou součástí snad každé nemocnice.

Také podpořila rozdělování pacientů po pokojích podle jejich diagnóz, pohlaví a věku. Dále zavedla přívod teplé vody do celé nemocnice. A v neposlední řadě podporovala vzdělání zdravotních sester, které byly do té doby vesměs nevzdělané a nepříliš chytré.

Během posledního hladomoru v českých zemích lidé jedli mršiny, ale dokázali si i pomáhat

Florence položila základy nového oboru a zároveň snížila úmrtnost pacientů

V roce 1854 se Florence vydala na pomoc zraněným v Krymské válce. Zdravotní péče na frontě byla tragická a pacienti umírali na běžné nemoci. Florence zde významně zlepšila úroveň hygieny, zavedla prádelnu a kuchyň a až 20 hodin denně pilně pečovala o své pacienty nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Významně díky těmto změnám snížila úmrtnost pacientů.

Roku 1855 byla poprvé zveřejněna slavná podobizna Florence s lampou – právě s tou totiž často po nemocnici chodila. Tato lampa se později stala symbolem ošetřovatelství a diplomovaných sester – proto můžete na jejich uniformách tento symbol někdy spatřit.

Florence založila také první necírkevní ošetřovatelskou školu na světě, a to v Londýně roku 1860. Šlo o školu s překvapivě moderními vzdělávacími postupy a vycházely z ní opravdu skvělé ošetřovatelky.

Díky této neobyčejné ženě se velmi snížila úmrtnost pacientů a časem se ošetřovatelství stalo samostatným vědním oborem, bez kterého by dnešní zdravotnictví nedokázalo fungovat.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: