Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

FN Plzeň odkládá některé plánované operace a otevírá další covidová pracoviště

Počty hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19 se ve FN Plzeň neustále zvyšují. Od minulého pátku, tj. 19.11., se jejich počet zvýšil o 43 nemocných. Aktuálně ve fakultní nemocnici leží s nákazou 159 osob. K dnešními dni je na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 33 pacientů s covid-19, to je o 6 osob více než minulý týden. Stále platí, že větší část pacientů není proti nemoci covid-19 očkována. Na JIP je 60 % pacientů bez očkování.

„Z důvodu zvyšující se potřeby odborníků intenzivistů na covid odděleních jsme nuceni od pondělí 29. listopadu utlumit plánovanou operativu na 50 %. Akutní, veškerá onkologická (tzn. onkologická gynekologická, chirurgická, urologická ajn.) operativa bude bez omezení. Ruší se například operace křečových žil a jiné zákroky, které snesou odklad,“ vysvětluje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek. Pacienti jsou o odkladu operace většinou informováni telefonicky, některá pracoviště posílají sms zprávy. Všichni pacienti obdrží doporučení, že v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se mají dostavit na ambulanci daného pracoviště.

Z provozních důvodů byla ve FN Plzeň uzavřena některá lůžková oddělení, např. rehabilitační či kožní, jiná se slučovala, například děti a dospělí na ORL, a postupně se otevírají covidová pracoviště. Od příštího týdne bude v provozu celkem 14 samostatných covidových oddělení, na dalších klinikách jsou pro nakažené pacienty izolační pokoje.

„Přístrojové kapacity jsou dostatečné, personální  zatím také. Přesouváme zaměstnance dle možností, problémem začíná být velký počet chybějícího personálu (karantény, OČR, pracovní neschopnosti). Z 5 000 zaměstnanců  FN Plzeň nyní chybí 450. Nejvíce se obáváme psychického a fyzického vyčerpání našich zaměstnanců. Ti jsou nenahraditelní,“ uzavírá ředitel Václav Šimánek.

Zdroj: FN Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: