Babylon na plotně. Foto: ArtProm

Food festival, česká móda, beseda a výstava. Živá ulice nabízí nejen hudbu

Živá ulice rozehraje centrum Plzně všemi žánry. Nejen hudba na pěti scénách oživí náměstí Republiky a jeho okolí. Přijďte od 12. do 18. srpna na bohatý program pro děti, výtvarné umění, divadlo, besedy, food festival národnostních menšin či autorskou módu a český design.

Babylon na plotně a Mint: Plzeň Fashion Market

Na festivalu Živá ulice už tradičně nebude chybět dvoudenní přehlídka alternativní módy a současného designu. Na MINT: Plzeň Fashion Market se 15. a 16. srpna představení čtyřicítka prodejců – návrhářů a designéru z České republiky. Těšit se můžete nejen na oblečení a šperky, ale i například bytovou dekoraci. Fashion market se koná v ulici Bedřicha Smetany, která zároveň propojuje dvě hlavní hudební scény Živé ulice.

Kromě módy se během dvou dnů rozšíří Živá ulice i o další menší festival – Babylon na Plotně představí kuchyni národnostních menšin žijících v Plzni a Plzeňském kraji. Přijít ochutnávat můžete 13. a 14. srpna od 15.00 do 20.00 hodin do Šafaříkových sadů například speciality z Madagaskaru, Nepálu nebo Vietnamu. Kromě dobrého jídla je pro vás připravený i doprovodný program. Charita Česká republika připravila výstavu Lidskost, Výzva, Zkušenost, která mapuje jejich práci – dozvíte se například, jakým způsobem zajišťují základní potřeby zranitelných lidí. Centrum na podporu integrace cizinců připravilo na 13. srpna bubenický workshop, 14. srpna si návštěvníci mohou zkusit výrobu origami.

Nejen Loutkoviště pro děti

Proluka bude patřit jako každý rok dětem. Těšit se můžou například na loutkoviště. „Přijďte si zahrát svojí oblíbenou pohádku konečně sami! Vždyť jen vy víte, jak skutečně končí… V Proluce pro vás budou letos připraveny originální konstrukce loutkových divadýlek, kde si každý může vyzkoušet, jaké to je hrát loutkové divadlo – stát se na chvíli hercem, režisérem, hudebníkem nebo divadelním kritikem. Celodenní zábava pro celou rodinu bude otevřena v Proluce každý den od 15 do 19 hodin, zve Táňa Švehlová, dramaturgyně doprovodných programů. Kromě loutkoviště jsou pro děti připraveny pohádky, workshopy, pouliční knihovna či hřiště.

mint
MINT: Plzeň Fashion Market. Foto: ArtProm

Kolik stojí svoboda?

Kromě hudebního programu se můžete těšit i na další zajímavé projekty, jedním z nich je i multižánrový program k připomenutí 30 let od Sametové revoluce Kolik stojí Svoboda? #89 „Naším cílem je i letos připomenout návštěvníkům festivalu důležitost základních principů svobodné demokratické společnosti, kterou se nám podařilo za posledních 30 let vytvořit,“ říká k projektu ředitel festivalu Jakub Vedral. Součástí programu bude například debata s ženami českého disentu nazvaná Zapomenuté hrdinky, která se bude konat ve středu 14. srpna v Andělském dvorku. Vystoupí na ní mimo jiné Silvestra Chnápková, signatářka Charty 77, či Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v ČR. „Když mluvíme o výročí sametové revoluce, často zapomínáme na důležité ženské postavy. To chceme změnit,“ říká k projektu Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby, s níž projekt vznikl. Tentýž den vystoupí Storytelling s příběhy z 90. let a večer zakončí silent devadesátková tančírna. 

Velké zastoupení v programu mají filmy. „Filmovou tvorbu zastoupí například Špína Terezy Nvotové, po níž bude pokračovat přednáška s filmovým kritikem Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech i seriálech. Film i přednášku uvedeme již tradičně jako silent kino, tedy kino s vlastními sluchátky pro každého návštěvníka,“ zve na program Matěj Halaš, dramaturg programu. Přednáška s Kamilem Filou se uskuteční ve spolupráci s Českou ženskou lobby.

Festival Polévky

Živou ulici již tradičně zakončí Festival polévky. Desítky druhů provoní areál Plzeňského Prazdroje v neděli 1. září od 11.00 do 18.00 hodin. Bude se vařit na otevřeném ohni přímo před zraky návštěvníků, kteří budou hlasovat o nejlepší polévku jubilejního desátého ročníku festivalu.

HUDEBNÍ PROGRAM ŽIVÉ ULICE


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: