Irsko. Foto: Unsplash

Irsko – 5 důvodů, proč si tuto zemi zamilujete

Kdo by neměl rád zelenou? Symbolizuje svěžest, jaro a probouzející se přírodu. Věděli jste, že v Irsku má tráva asi 40 odstínů zelené? I proto se mu přezdívá smaragdový ostrov. Ideální je tak pro všechny, kdo ocení krásy místní krajiny, všechny ty, kdo budou obdivovat horská jezera, strmé útesy a ošlehané pastviny. Irsko je tak trochu divoké a nespoutané, v každém případě vás vezme za srdce.

1. Bohatá historie

Jedním z hlavních důvodů, proč je Irsko vyhledávaným cílem turistů, jsou jeho dějiny. Během cestování po Irsku budete mít opravdu nespočet možností vidět ruiny starobylých hradů, kruhové pevnosti, kláštery nebo keltské kříže. Většinou každý z nich je uměleckým dílem a místa, kde je najdete, dýchají vlastní atmosférou. Jako byste tu historii cítili všude kolem. Místní jsou potomky Keltů a na svou zemi jsou patřičně hrdí – vždyť bývala pouhou chudou anglickou kolonií, navíc těžce zkoušenou hladomory. A z tohoto nezáviděníhodného statusu se dokázala stát jednou z nejvyspělejších zemí Evropy. Řadu památek najdete třeba v koplexu Glendalough ve Wicklow Mountains (nevynechejte nádhernou procházku náhorní plošinou kolem jezer), v okolí jezera Muckross nebo v Clonmacnoise.

Irsko
Hana Dekojová, CK Mundo

2. Atmosféra irských pubů

Ať si kdo chce co chce říká, kdo neviděl tradiční irskou hospůdku s hudbou, jako by tam nebyl. Živá hudba v podání srdečných a temperamentních Irů má neskutečnou energii a vy se jen přistihnete s úsměvem a dupotem nohou do podlahy, jak objednáváte další pintu Guinesse.  Celou řadu skvělých podniků najdete pochopitelně v hlavním městě Irska Dublinu, úžasné jsou podniky nedaleko Cliffs of Moher, ale koneckonců, živou hudbu nabízí snad každá vesnice a určitě nešlápnete vedle.

Irsko
Hana Dekojová, CK Mundo

3. Poloostrov Dingle

Vsadíme se, že tohle místo bude po návštěvě Irska na samém vrcholu vaší oblíbenosti. Jedinečný cíp země s řadou památek, jako raně křesťanský kostelík Gallarus Oratory, vás donutí zpomalit a vnímat krásy, které vidíte kolem. Kamenné ploty, pasoucí se ovečky, pěšinky a neskutečné vlny Atlantiku, burácející na pláži. A pak si třeba můžete v podniku u proslulé vyhlídky Slea Head objednat kávu a ovocný koláč, sednout si ke stolečku ven a koukat na širý oceán. A k tomu si ještě v krámku koupit pravý vlněný svetr, který vám vydrží dlouhé roky. Poloostrov Dingle skvěle poznáte třeba na tomto poznávacím zájezdu do Irska.

Irsko
Hana Dekojová, CK Mundo

4. Hlavní město Dublin

Dublin si zamilujete, i když velká města v oblibě příliš nemáte. Můžete ho pohodlně projít pěšky a navštívit celou řadu památek (katedrály, Trinity College, bohémskou čtvrť Temple bar, muzea irské whisky…) nebo zajít na pravou irskou snídani a užít si večerní posezení v jedné z tradičních hospůdek. Dublin je zkrátka město, které stojí za návštěvu a rádi se do něho budete vracet.

Irsko
Hana Dekojová, CK Mundo

5. Deštěm zalitá příroda

Při putování Irskem nelze vynechat toulky svěží přírodou. Je tedy pravdou, že musíte být připraveni na náhlé změny počasí (a znáte to – není špatného počasí, pouze špatného oblečení). Často zde prší, je vlhko, a pokud vyrazíte na túru, nevyplatí se během prvního deště hned vzdát, protože za chvíli může být jinak. Často uvidíte pasoucí se ovce, krásy, racky, nebo tradiční těžké irské koně – tinkery. A často si budete říkat, že tady by se vám líbilo žít. Tedy do chvíle, kdy budete sušit své několikáté oblečení. 🙂

Autor: Hana Dekojová, CK Mundo

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: