Zdroj obrázku: Soloviova Liudmyla / stock.adobe.com

Jak naplánovat dovolenou v Chorvatsku? Kam vyrazit a co si sbalit

Chorvatsko je oblíbenou turistickou destinací, má totiž mnoho co nabídnout. Čeká vás zde krásná příroda, skvělé pláže, výborné jídlo i pití. Hodí se pro odpočinkovou dovolenou u moře, ale potěší také všechny, kteří rádi objevují a chtějí poznat i historii a různé památky.

Nejlepší čas na dovolenou

Pokud si chcete užít to nejlepší, co Chorvatsko může nabídnout, pak se vyplatí vyrazit v hlavní sezóně. Ta probíhá v létě, zejména v období letních prázdnin. Počasí je v tomto období nejteplejší, sluníčko má největší sílu a můžete se tak pořádně slunit u vody

Nicméně pokud chcete raději poznávat nová místa, či jednoduše nemusíte horko, pak je lepší vyrazit na jaře nebo na podzim. Vyhnete se tak největším davům turistů, celkově dovolená bývá zpravidla i levnější v tomto období. Stále se přitom můžete těšit na příjemné počasí. A pokud vyrazíte ke konci jara či naopak v začátku podzimu, bude stále dost tepla na koupání.

Co si sbalit s sebou

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko leží také v Evropě nedaleko nás, počasí se tam zas tolik neliší. Obsah kufru by se měl odvíjet od toho, v jakém období vyrážíte. Nejčastější volbou je léto, v takovém případě samozřejmě nesmí chybět plavky a lehké oblečení. Ovšem nezapomeňte ani něco teplejšího. Oceníte to při procházka přírodou, návštěvě památek a různých sklepení a podobně. Je dobré připravit se na každou příležitost. Kromě oblečení nezapomínejte ani na boty. Na pláž se samozřejmě hodí pohodlné dámské žabky nebo sandály, ale pokud plánujete procházky městem nebo túru do přírody, nezapomeňte pořádné boty.

Výběr lokality

Chorvatsko je poměrně rozlehlé a nabízí spoustu působivých letovisek. Může proto být poměrně složité vybrat to pravé. Výběr se může lišit dle toho, co hledáte. Záleží tedy na tom, zda vyrážíte s celou rodinou, či si třeba jen chcete užít romantiku ve dvou.

V základu máte na výběr z různých regionů. Klasikou je Dalmácie, která se dělí na severní, střední a jižní. Skvělou volbou jsou i chorvatské ostrovy, tím nejznámějším je Krk. Romantickou atmosféru pak nabízí Istrie, vyrazit můžete i do Kvarnerského zálivu. Všechny tyto regiony se dále dělí na menší oblasti, je tedy rozhodně z čeho vybírat. Mezi oblíbené lokality patří například Zadar, Poreč, Omiš či Crikvenica. Ovšem nabízí se i pobyt v Tučepi, Novigradu nebo Trogiru.

Oblíbené památky

Pokud stále váháte, kam přesně vyrazit, s výběrem vám mohou pomoci památky a různá zajímavá místa. Můžete se ubytovat v jejich blízkosti a objevovat krásy okolí.

Pokud máte rádi přírodu, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít národní park Plitvická jezera. Jsou opravdu okouzlující a čeká vás jedinečný zážitek. Kromě toho se nabízí také národní park Krka, který je hned druhým nejznámějším parkem. Oblíbený je zejména díky vodopádům, ve kterých se navíc můžete i koupat.

Kromě toho se nabízí významná města a obce, která jsou sama svým způsobem památkami. Historická centra jsou působivá, mají jedinečné historické kouzlo a načerpáte zde zcela jinou atmosféru než jen tak u moře. Nabízí se například Dubrovník, který vyniká zejména městským hradebním opevněním, několika paláci, katedrálou sv. Panny Marie a řadou dalších památek. Probíhá zde spousta akcí a zajímavé lokality jsou i v blízkém okolí. Poměrně nedaleko leží Split, který je druhým největším městem. Jde také o velmi oblíbenou turistickou destinaci. I zde je poutavá architektura, památky a rozmanité akce. O něco klidnější je městečko Njivice, které je oblíbené zejména u rodin s dětmi. Čeká vás zde pohodová dovolená v Chorvatsku, při které si plně vychutnáte moře a pláže.

Chorvatsko si vás získá krásnou přírodou, azurovým mořem a bohatou historií. To vše doplňuje ještě skvělá gastronomie. Spousta zážitků zde čeká na každého, ať už chcete vyrazit na klidnou rodinnou dovolenou, nebo toužíte poznávat různé kouty této země.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: