Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak na výrobu domácích svíček? Je to jednodušší, než byste čekali

Výroba domácích svíček je nejen velmi uklidňující, ale také užitečná záležitost. Každodenní pálení vonných svíček, které je v tomto období velmi oblíbené, může totiž vyjít pěkně draho. Když si je však vyrobíte sami, můžete ušetřit a navíc si vytvořit svíčku přesně podle vlastních představ.

Co budete potřebovat k výrobě svíček?

K výrobě svíčky toho není potřeba příliš – většinu věcí najdete doma. Základem, který pravděpodobně budete muset koupit, je vosk. Ten můžete sehnat na internetu, ale také v některých kamenných prodejnách – třeba ve výtvarných potřebách.

Existuje několik druhů vosků, ze kterých lze vyrábět svíčky. Nejlepší variantou je pravděpodobně vosk sójový. Ten je sice o něco dražší než jiné vosky, vydrží však hořet dvakrát déle a navíc je naprosto bezpečný a zdravotně nezávadný. Vhodný je i vosk včelí, který je také plně přírodní a tudíž bezpečný.

včelí vosk
Jako základ potřebujete ideálně sójový nebo včelí vosk. Foto: Pixabay

Levnější variantou je vosk parafínový. Dále se můžete setkat také s palmovým voskem, který je takovou zlatou střední cestou. Má však nevýhodu, že na povrchu svíček vytváří bílé stopy.

Kromě vosku budete potřebovat skleněnou nádobu, do které svíčku vyrobíte. Může to být sklenice, nebo třeba nádoba od již vypálené svíčky. Dále bude potřeba knot, hrnec, skleněnou misku, kolíček, špejle, nůžky a vůně do svíček dle vašeho výběru. Pokud budete chtít, můžete si připravit také barvivo či drobné dekorace, které chcete do svíčky umístit.

Výroba svíčky není žádná věda

Pomůcky máte připravené a můžete se vrhnout na výrobu. Jako první si připravte skleněnou nádobu, do které budete svíčku dávat. Umístěte do jejího středu knot a navrchu ho připevněte kolíčkem ke špejli, aby držel na místě. Pokud máte lepicí pistoli, můžete pro jistotu plíšek vespodu skleničky přilepit ke dnu.

sklenice
K výrobě svíčky stačí i obyčejná sklenice. Foto: Pixabay

Následně přijde na řadu rozpuštění vosku. To se dělá stejně jako rozpouštění čokolády, takže se nemáte čeho bát. Zahřejte v hrnci vodu a dejte do ní misku. Tu naplňte voskem a jen čekejte, až se rozpustí. Množství vosku se odvíjí samozřejmě od toho, jak velkou nádobu na svíčku jste zvolili. Během rozpouštění vosk míchejte dřevěnou špejlí.

Pokud používáte sójový vosk, musíte dodržovat jednu věc. V místnosti musí být stálá teplota a sklenice, do kterého ho budete následně lít, by měla být zahřátá. Dejte ji proto nejdříve třeba na topení, nebo vnější stranou do teplé vody, a před nalitím vosku ji položte na utěrku, aby nestála na studeném povrchu. Pokud tuto zásadu nedodržíte, ve vosku se mohou vytvořit bublinky.

Na řadu přichází barvy a vůně

Jakmile se vosk rozpustí, čeká na vás ta kreativnější část. Podle potřeby přidejte barvivo na vosk a poté vůni určenou přímo do svíček či aromalamp. Co se vůně týče, potřeba bude zhruba 20 kapek, záleží však na vás, jak intenzivní ji chcete mít. Můžete zkusit také kombinaci více vůní.

svíčka
Výsledek může vypadat třeba takto. Foto: Pixabay

Když barvu a vůni ve vosku řádně promícháte, můžete ho pomalu nalít do připravené skleněné nádoby. Tento proces příliš neuspěchejte, jinak by se ve vosku mohly vytvořit bubliny. Nakonec nechte vosk ztuhnout. Nesnažte se jeho tuhnutí urychlit tím, že svíčku umístíte do chladu. Nechte ji v klidu při pokojové teplotě. Pak už vám nebude zbývat nic jiného, než si užít příjemnou relaxační atmosféru.

TIP: Pokud byste přeci jenom měli zájem nějaké doplňky koupit, podívejte se na dekorace do bytu například od českého prodejce expedo.cz.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: