Jak zužitkovat beze zbytku celou pampelišku
Rozkvetlých pampelišek jsou plné louky a právě nyní je to nejpříhodnější období pro jejich sběr. Rostlinu můžeme prakticky využít celou, od květu po kořen. Připravit z pampelišek zdravé výluhy, nebo je dokonce využít do salátu či pro přípravu medu a sirupu, je pak úplně snadné. Jen pozor na to, kde je sbíráte.
Pampelišky se vyskytují hojně prakticky po celém světě vyjma Antarktidy. Existuje jich dohromady okolo 250 druhů. Typickým zástupcem je pampeliška lékařská, známá také jako smetanka lékařská. Je to právě ta rostlina, které jsou u nás plné louky a zahrady. Když pampeliška vykvete, její žlutý úbor se skládá asi ze dvou stovek žlutých jazýčků. V barvě slunce je můžeme vídat od dubna do června.
Pampeliškám se daří téměř všude, na loukách, na mezích, v parcích, na horách i v nížinách. Na mnoha zahradách jsou považované za plevel, někde je ale vítají. Jejich hojný výskyt by ale neměl vést ke sběru zejména u silnic nebo u chemicky ošetřovaných polí.
Kořen působí močopudně a detoxikačně
Nejléčivější částí pampelišky je kořen, který se sbírá na jaře a na podzim, buď před rozkvětem nebo po odkvětu rostliny. Můžete jej sbírat i s natí. Někdy je dlouhý až půl metru a tlustý více jak 2 centimetry. Doma jej ihned omyjte pod tekoucí vodou, vytřepejte a sušte jej podélně rozkrojený.
Výluh z kořene pampelišky působí močopudně, žlučopudně, podporuje trávení a příznivě ovlivňuje metabolismus. Kořen je ideální nechat 12 hodin luhovat a poté jej ohřátý na maximálně 80 stupňů, nikoliv převařený, vypít půl hodiny před snídaní a poté opět po snídani. Velmi rychle se projeví jeho močopudné účinky. Organismus se tak detoxikuje. Výluh napomáhá funkci jater, ledvin, střev, slinivky a dalších orgánů. Lze jej použít i k léčbě močových kamenů.
Pampeliška jako součást jídelníčku
Vzhledem k tomu, že je pampeliška považována za léčivku, ale také za jídlo, lze ji využít celou. V kuchyni přijdou vhod zejména listy a květy.
Listy a stvol
Mladé listy lze použít do zeleného smoothie, nasekané do salátů nebo jako přídavek do pesta. Listy také můžete přidat do výluhu z kořene, opět nepřevařujeme. Pozor na jejich hořkou chuť, kterou se ostatně vyznačuje celá pampeliška. Proto lístky používejte spíše jako zpestření či ochucení daného pokrmu nebo nápoje. Obdobně lze využít i stvol.
Květy
Z květů lze připravit skvělý sirup nebo med. K oběma receptům potřebujete hodně květů.
Omyté květy na sirup spařte ve vroucí vodě, přidejte pokrájený citron (někdo přidává i pomeranč) a deset až patnáct minut vařte. Odvar nechte zakrytý odstát minimálně 12 hodin a poté jej zceďte. Sirup musí být sladký, proto jej dle chuti oslaďte cukrem a svařte dokud nezhoustne. Výsledkem je chutný sirup, který je nutné skladovat v uzavřené skleněné lahvi.
Med se připravuje obdobně jako sirup. Opět budete potřebovat hodně rozvinutých omytých květů. Ty zalijte vodou, přidejte pokrájený citron, případně i pomeranč a vše povařte 20 minut. Poté nechte směs luhovat minimálně 24 hodin. Následně výluh sceďte přes husté sítko, přidejte cukr a alespoň hodinu vařte v odkrytém hrnci. Med je hotov, až směs zhoustne.
Upozornění
Pokud máte problémy s ledvinami nebo se žlučníkovými kameny, pampelišku raději neužívejte. Nedoporučuje se ani lidem se žaludečními vředy nebo s obstrukcí žlučovodů. U některých jedinců se po požití pampelišky může projevit alergická vyrážka, kterou způsobuje mléčný latex ve stvolu.
Galerie:
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.