Jaké jsou možnosti financování bydlení?

Cena za podnájem se vám už zdá neúměrná nebo jen máte pocit, že právě teď je ten nejlepší čas na změnu v podobě pořízení vlastního bydlení? Pak pravděpodobně přemýšlíte jak ho financovat. Jen málokdo má našetřený takový finanční obnos, aby si bydlení koupil za vlastní prostředky. Jaké jsou možnosti?

Bydlení v podnájmu vs. hypotéka

Řada lidí volí jako první bydlení podnájem. Postupem času ale začínají přemýšlet o vlastním bydlení. Cena podnájmu se velmi často hodně blíží splátce hypotéky, tak proč platit za něco, co vlastně ani není vaše?

Pravda, když jste v podnájmu, tak nemusíte řešit žádné neočekáváné náklady na opravu nemovitosti a kdykoli můžete vypovědět smlouvu a přestěhovat se jinam, na druhou stranu nemáte zrovna moc příležitostí přizpůsobit si byt k obrazu svému.

Když se rozhodnete pro vlastní bydlení, třeba i díky hypotéce, jednou úvěr doplatíte a nemovitost v hodnotě několik milionů bude vaše. 

Víte, že třeba v Praze je výhodnější splácet hypotéku než podnájem, stejně tak i v Brně a Ostravě, kde si dokonce na pořízení vlastní nemovitosti nebudete muset půjčovat tak velkou částku?

Jaké jsou možnosti, když chcete financovat vlastní bydlení?

Kdo si chce pořídit vlastní bydlení, ten musí počítat s tím, že všechno něco stojí. Pozemek, stavba, vybavení, okolí domu, plot atd. Kde na to vzít?

Naspořené peníze

Jen pár lidí si dokáže během života naspořit tolik peněz, aby si za ně mohli pořídit vlastní bydlení. Nemožné to ale není, stejně tak můžete nějaké finance třeba zdědit. Pokud k takovým šťastlivcům patříte, pak se jen ptáme, na co ještě čekáte?

Půjčka od rodičů či známých

Něco jste si našetřili, ale na pozemek, stavbu a vybavení domácnosti to nestačí, bance se dlouhodobě upsat nechcete? Zkuste se poptat rodičů či známých, zda vám nějaké ty potřebné finance půjčí.

Hypotéka

Nejčastější cesta k vlastní nemovitosti vede přes hypotéku, tedy dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je:

  • Určena k bydlení
  • Nachází se na území České republiky (dá se koupit také nemovitost v zahraničí, ale je nutné ručit jinou nemovitostí v ČR)
  • Je zapsaná v katastru nemovitostí.

Běžně se k zajištění hypotéky používá financovaná nemovitost, ručit ale můžete i zcela jinou nemovitostí. 

Jak si sjednat hypotéku?

Než se pustíte do hledání té nejvýhodnější hypotéky, je dobré si ujasnit, jak s ní naložíte. Plánujete si koupit starší rodinný dům, nebo se do jeho oprav nechcete pouštět a dáte přednost novostavbě nebo bytu od developera? Nic z toho u vás neplatí, plánujete výstavbu rodinného domu svépomocí? Nebo už nemovitost vlastníte a rádi byste ji rekonstruovali? 

Samotnou hypotéku začněte hledat až ve chvíli, kdy v tom máte jasno a víte, na co všechno budete volné finance potřebovat. Pak je na místě konzultace s hypotečním specialistou, který vám vybere hypotéku na míru a provede vás celým procesem. Poradí vám, jaké dokumenty budete potřebovat, pomůže vám se žádostí, zajistí i podpis smlouvy.

Náš tip na závěr: Víte, že pořízení hypotéky před třicítkou má své výhody? Budete mít víc času na její splacení, takže výše splátky bude nižší. Tak s tím zbytečně neotálejte.


Reklamní sdělení:

Jsme odborníci na Stěhování Praha. O vaše stěhování se postaráme od A do Z.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: