Vizuál k akci.

Jeden svět Plzeň promítá od pondělí offline!

Jeden svět Plzeň reaguje na epidemiologicky příznivou situaci a přesouvá se z online světa ven, v duchu letošního festivalového motta „Vypadáváš“ se rozhodl vypadnout z digitálního světa do toho živého. Na projekce tak můžete vyrazit od 24. května až do 4. června. Akce budou probíhat za přísného dodržování veškerých vládních a hygienických nařízení.

„To, v co jsme věřili, se stalo skutečností. Povede se nám uspořádat deset „živých“ projekcí a další doprovodné akce po celé Plzni. Z Jednoho světa se stal první festival, který se z online prostředí podívá opět i do toho fyzického,“ říká hlavní koordinátorka festivalu Adéla Lachoutová. Hlavní slogan letošního Jednoho světa „Vypadáváš“ reflektuje příležitosti a hrozby přesunu našich životů do online prostředí v časech pandemie. Díky offline projekcím naplní také slib, že nebude poskytovat filmy jen pro lidi na internetu, ale také divákům a divačkám, kteří z jakéhokoliv důvodu online nemohou anebo nechtějí být. Festival tím zůstává věrný svému hlavnímu cíli – spojovat lidi prostřednictvím dokumentárních filmů, a to bez ohledu na nepřízeň okolností a dramatické proměny formátu festivalu.

Program plzeňských projekcí mohou diváci a divačky najít na webových stránkách či sociálních sítích festivalu. Vše se odehraje v prostorách pro festival tradičních, ale také zcela nových. Čtyři projekce se uskuteční v kulturním centru Moving Station, dvě na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a poslední čtyři pak v kavárně Your Time Café na Mikulášském náměstí.

V pondělí bude spuštěn předprodej vstupenek prohlídek katedrály sv. Bartoloměje a tematických prohlídek města

Českou premiéru bude mít například film Zákon lásky od čerstvé držitelky Českého lva Barbory Chalupové, který pojednává o nedávno eskalovaném parlamentním boji za manželství pro LGBT lidi. Film je na festivalu uveden ve světové premiéře a diváci na něj mohou přijít 4. června večer do kavárny Your Time Café,“ zmiňuje Lachoutová. Diváci by určitě neměli minout filmy z tematické kategorie „Vypadáváš“, které budou v Plzni promítnuty hned tři. Překvapivý může pro mnohé být film Naše generace Z, který citlivě a bez předsudků rozkrývá svět této generace. Film Bílý šum Vás unikátně provede zákulisím americké ultrapravicové scény, pro kterou je internet klíčovým prostředím, jímž šíří svůj vliv. A na hraně onlinu a offlinu pak stojí český film Manželství. Češka Zdenka a Pákistánec Tabiš se do sebe zamilovali na internetu při hraní hry FarmVille. Zatímco v online prostředí jde vše hladce, offline život jim klade mnohem více překážek – třeba v podobě nedosažitelného víza pro Tabiše. Na své si ale přijdou i například milovníci dokumentů o klimatických změnách, kteří mohou vyrazit na snímek Čhadar, cesta po řece. Program nabízí pestrý výběr.

Podmínky pro vstup na projekce s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci najdou návštěvníci na webu festivalu. „Vstupenky je tentokrát možné zakoupit pouze na místě před projekcí, případně si je zarezervovat nejpozději 2 hodiny před promítáním na emailu [email protected],“ uzavírá Lachoutová. Pokud by někdo rád dokumenty viděl, ale nebude moci na offline projekce dorazit, má možnost do 6. června zhlédnout jakýkoliv ze 101 letošních festivalových snímků na nové platformě Jeden svět online.

Termíny a místa projekcí v Plzni:

24. 5. od 17:00 Bílý šum Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU
24. 5. od 20:00 Jak se staví hora Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU
25. 5. od 17:00 Bydlet proti všem Moving station
25. 5. od 20:00 Krtek Moving station
26. 5. od 17:00 Naše generace Z Moving station
26. 5. od 20:00 Neviditelná Moving station
31. 5. od 19:30 Ponor Your Time Café
1. 6. od 19:30 Manželství Your Time Café
3. 6. od 19:30 Čhadar, cesta po řece Your Time Café
4. 6. od 19:30 Zákon lásky Your Time Café

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: