Jules Verne Algerie od cea +, CC BY 2.0

Jules Verne a jeho vize. Vysněné vynálezy, které se staly skutečností

Jules Verne byl vizionář, který své nápady vtiskl do tisíců stran knížek. Přestože byl jeho fantaskní svět v mnohém překonán, atmosféra verneovek stále přitahuje pozornost a jeho příběhy milují čtenáři po celém světě. Mnoho románů se dočkalo zfilmování a některé vysněné vynálezy se dokonce postupem času proměnily ve skutečnost.

Fonotelefot – předchůdce videohovorů

Vzhledem k tomu, že Verne prožil většinu života v 19. století, nejsou jeho stroje plné složitých elektrických obvodů a procesorů. Počítačové technologie ve století páry byly naprostou neznámou, jejich éra měla teprve přijít. Přesto Verne dokázal ve své mysli vytvořit vynálezy, které se v současnosti bez počítačových technologií neobejdou. Takovým vynálezem je i fonotelefot, který popisuje v povídce Ve XXIX. století – Den amerického novináře v roce 2882. Ta vyšla v roce 1889 a Verne v ní líčí nehezkou budoucnost vzdálenou téměř tisíc let.

Fonotelefot je mechanický stroj, který přenáší na dálku obraz i zvuk pomocí složitého systému drátů a zrcadel. Příjemce zprávy vidí volajícího v cílovém zrcadle v téměř reálném čase, přičemž zvuk vychází ze stroje podobného gramofonu. Tento úžasný vynález se dá považovat za předchůdce videohovorů nebo populárního Skype.

Vrtulník

Touha ovládnout nebesa a létat jako pták provází lidstvo od počátku věků. Létající stroj podobný vrtulníku navrhoval již Leonardo da Vinci, ale ještě v době Julese Verna chybělo stále několik desetiletí, kdy první opravdový vrtulník vzlétl do oblak.

Jules Verne přesto v díle Robur Dobyvatel popisuje létající stroj používající technologie vrtulí, který nese jméno Albatros a je monstrózní. Stroj využívá technologie baterií, jejichž složení není známé, ale výdrž je obdivuhodná. Albatros tak doletí až do Antarktidy, přičemž rychlost plavidla je 200 km/h.

Zvláštní svět steampunku ukazuje historii, která nikdy nebyla

Let na Měsíc

Když v roce 1969 přistáli Američané na Měsíci, bylo to 104 let po Verneově tříčlenné posádce, která luny dosáhla v kapsli vystřelené z obrovského kanonu na Zemi. Román Ze země na Měsíc napsal Verne v roce 1865 a v té době by ho jistě ani nenapadlo, jak brzy Měsíc ponese lidské stopy. Verneova posádka k letu nepotřebuje raketový pohon, ani složité technické vybavení, či výcvik. Hrdinové by ve skutečnosti podobný výstřel nemohli přežít, ale ve fantastických románech se podobné nesrovnalosti dají odpustit.

První skutečný let na Měsíc absolvovala posádka Apolla 11. Stejně jako v románu proběhl start na Floridě, posádku také tvořili tři muži a přistání bylo jak v knize, tak ve filmu, uskutečněno v oceánu. Dělo, které tři hrdiny románu vyslalo vzhůru, se jmenovalo Columbiad. Podobně byl nazván i velitelský modul Apolla 11, který nesl název Columbia.

Ponorka

Slavný román Dvacet tisíc mil pod mořem popisuje ponorku Nautilus, jíž velí kapitán Nemo, což by nebylo nic tak převratného. Lidé totiž již před Vernem navrhovali stroje, které by byly schopné ponoru s posádkou. Verneho ponorka je však výjimečná tím, jaký umožňuje komfort. Stroje schopné nést delší čas lidskou posádku, vpluly pod hladinu až ve druhé polovině 20. století.

Televizní zpravodajství

V již zmíněné povídce Ve XXIX. století – Den amerického novináře v roce 2882 Jules Verne předpovídá audiovizuálně přenášené zpravodajství, které nahradilo klasické noviny. Lidé zde jednoduše sledují dění ve světě podobným způsobem, jako když se díváme na televizi. Přitom první televizní zprávy byly vysílané až pět dekád po autorově smrti.

Romány Julese Vernea však obsahují daleko více fantastických vynálezů, z nichž některé už nikdy světlo světa nespatří. Překonaly je totiž daleko modernější technologie. Jiné vynálezy ale stále vyčkávají, kdy na ně přijde řada.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: