Foto: Irena Štěrbová, DJKT

Klapzubova jedenáctka zvítězí i na Nové scéně v Plzni

V sobotu 15. října 2022 se poprvé po jevišti Nové scény rozběhnou hrdinové slavného románu Eduarda Basse Klapzubova jedenáctka. V humoristickém příběhu pro celou rodinu se pod bedlivým dohledem česko-německého režiséra Thomase Zielinského představí téměř celý soubor činohry Divadla J. K. Tyla, doplněný o studenty Divadelní dramatické dílny – DDD, v čele s Martinem Stránským v roli Klapzuby.

Román s podtitulem Povídka pro kluky, malé i velké o chudém Klapzubovi, který ze svých jedenácti synů sestaví neporazitelný fotbalový manšaft, vyšel poprvé knižně před 100 lety a záhy se stal velmi populární nejen pro svůj jemný humor.

„Největší poselství této hravé a milé komedie vidím v prostých morálních hodnotách, které táta Klapzuba svým synům vštěpuje – v přátelství, věrnosti, pokoře a skromnosti, v pracovitosti… Je to velký kontrast s dnešní dobou,“ komentuje dílo autorka dramatizace Johana Němcová. „V našem souboru je spousta fotbalových fanoušků a nadšenců a věřím, že svou radostí ze hry – ať už z fotbalové, či z té herecké, potěší opravdu celou rodinu,“ dodává.

Klapzubova jedenáctka
Martin Stránský. Foto: Irena Štěrbová, DJKT

„Mě na Klapzubově jedenáctce baví ta paralela o bratrství, lásce k vlasti a hodnotách, které jsou bohužel v dnešní době často zapomenuty,“ doplňuje Thomas Zielinski a s úsměvem pokračuje: „A samozřejmě jako velký fanoušek Sparty Praha si užívám, jak Klapzubové na Letné poráží Slavii.“ Thomas Zielinski spolupracuje s plzeňským činoherním souborem již poněkolikáté, v poslední době v Plzni nastudoval komedie Brouk v hlavě a Pravda. Prvorepublikovou atmosféru mu na jevišti Nové scény pomohou vytvořit plzeňským divákům dobře známí scénograf Lukáš Kuchinka (Španělská muška, Vánoce na poušti, Carmen) a skladatel Ivan Acher (Brouk v hlavě, Pravda). Herce oblékla Andrea Králová, která se věnuje nejen kostýmům divadelním a filmovým, ale navrhuje také celé výpravy inscenací, televizních pořadů a celovečerních filmů. „Já nemám k fotbalu vůbec žádný vztah,“ přiznává Andrea Králová, „ale jsem ráda, že na premiéru přijde můj táta z Plzně, který má fotbal rád. Práce na Klapzubově jedenáctce byla výzva, jak zábavně spojit fotbal a divadlo. Spousta herců a postav, spousta změn, ale především to byla spousta kreativní práce, která se snad zúročí, a výsledek bude stát za to.“

Plzeň je samozřejmě domovem i fotbalové Viktorie, která píše svůj příběh 111 let a aktuálně šíří slávu města jako úřadující český mistr i v nejprestižnější evropské klubové soutěži světa – Lize mistrů. Mezi velké fanoušky klubu patří Martin Stránský, který nechybí během zápasů v hledišti stadionu. A zástupci klubu tak na oplátku nebudou chybět v divadelním hledišti během představení Klapzubovy jedenáctky. „Chtěli bychom nové inscenaci popřát hodně spokojených diváků, kteří budou domů odcházet s úsměvem na rtech a příjemným zážitkem. To je vlastně to, co nás spojuje. Chceme diváky bavit a nabízet jim nevšední zážitky, za kterými se budou rádi vracet,“ říká ředitel komunikace FC Viktoria Plzeň Václav Hanzlík.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Humoristicko-satirický spisovatel, dramatik, publicista, herec, konferenciér, textař a zpěvák Eduard Bass se narodil jako Eduard Schmidt v roce 1888 v Praze na Malé Straně majiteli smíchovské kartáčnické firmy, ve které později pracoval jako obchodní zástupce. Více než práce v otcově firmě ho ale lákaly různé formy lidové zábavy jako kabarety a šantány, ve kterých i vystupoval. A právě pro svůj hluboký znělý hlas získal svůj umělecký pseudonym Bass. Po krachu otcovy firmy se začal naplno věnovat koníčku kabaretního umělce. Začátkem 20. let nastoupil do Lidových novin, pro které psal následujících dvacet let. Některá jeho díla byla i zfilmovaná, například Klapzubova jedenáctka hned dvakrát – poprvé v roce 1938 režisérem Ladislavem Bromem, podruhé pak Eduardem Hofmanem v roce 1968. Na stříbrné plátno se dostala i kniha Lidé z maringotek, velmi oblíbeným se pak stal TV seriál Cirkus Humberto natočený v roce 1988 Františkem Filipem.
Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: