Kniha Američané v západních Čechách v roce 1945, reprofoto

Komunisté se snažili překroutit fakta o osvobození Plzně knihami i výstavou

Před sametovou revolucí bylo nemyslitelné připomínat přítomnost americký vojsk na západě Čech a první oficiální akt k událostem konce druhé světové války mohl proběhnout až v roce 1990. Od té doby se v Plzni vždy na začátku května konají Slavnosti svobody, oslavy osvobození města americkou armádou. Letos, 75 let od konce druhé světové války, oslavy neprobíhají. Pandemie koronaviru to nedovoluje. V minulosti to nedovolovali komunisté.

Konec druhé světové války nastal v Evropě 8. května 1945. Většinu území dnešní České republiky obsadili Sověti, převážnou část západních Čech Američané, konkrétně jednotky 3. americké armády generála George Pattona. Spojenci vstoupili do tehdejšího Československa 4. května a jejich cesta skončila o dva dny později v Plzni, kde se jim dostalo uvítání od tisíců lidí.

Kniha popisovala Američany jako žvýkající zvrhlíky

Po událostech v roce 1948 začala být role Američanů v západních Čechách znevažována, hanobena, překrucována a nakonec i zamlčována. Na začátku padesátých let mělo ještě mnoho lidí živé vzpomínky na události z května 1945 a komunistická partaj se snažila přítomnost Američanů překroutit k obrazu své pokřivené ideologie.

Jak pohárky z Plzně stály za krvavou tragédií při korunovaci cara Mikuláše II.

Prvním pokusem o manipulaci s událostmi května 1945 byla publikace „Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945“ od autorů Karla Bartoška a Karla Pichlíka. Ta vyšla v roce 1951 a předkládala „skutečnou“ realitu. Autoři v textu popisují americkou armádu jako okupační, která se na našem území dopouštěla řady zločinů. Američtí vojáci jsou v ní vylíčeni jako žvýkací barbaři zajímající se jen o černý obchod, násilí a pornografii.

Kniha byla režimem předkládána jako významná studie, která rozbíjí falešnou legendu o osvobození Plzně. Přitom šlo o brožurku s karikaturistickými kresbami Lva Haase o pětatřiceti stranách.

Výstava hanobící Američany vyvolala emoce

Další znevážení úlohy amerických vojsk na západě Čech přinášela výstava s titulem Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách. Expozice byla přístupná od 8. do 22. května 1952 v plzeňském hotelu Slovan a návštěvníkům předkládala zaručené informace o amerických démonech v podobném duchu jako stejnojmenná kniha.

Výstavu údajně vidělo více jak 15 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že bylo sedm let po válce a mnoho Západočechů mělo události z května 1945 v čerstvé paměti, expozice vyvolala mnoho emocí a nesouhlasu. Odpor byl však režimem bagatelizován a zamlčován.

Láska nacisty z koncentračního tábora k mladé Židovce zachránila i život zajatci původem ze západních Čech

Autoři knih o zlých Američanech nakonec vystřízlivěli

O rok později, v roce 1953, přepracovali mladí zapálení komunisté Bartošek a Pichlík svůj pamflet na knihu „Američané v západních Čechách v roce 1945“. Původní studii rozšířili z 35 na 219 stran. „Dvě armády přišly v roce 1945 na území Československa. Jedna z východu jako osvoboditelka našeho národa od fašismu, druhá armáda americká, nepřátelská naší lidově demokratické republice s příkazem svých wallstreetských pánů — narušovat politický a hospodářský život v ČSR,“ tak zní první věty na předsádce knihy. Autoři v ní popisují historické události vytržené z kontextu, zaměřují se na smyšlená vyprávění lidí a překrucují historická fakta.

Nakonec ale i zapálení komunisté, autoři obou dezinformačních knih, zejména díky pražskému jaru, ze svých ideálů vystřízlivěli. Bartošek se v roce 1977 stal signatářem Charty 77 a nuceně emigroval do Francie, kde se stal uznávaným historikem. V roce 1999 se podílel na publikaci Černé knihy komunismu. Pichlík také Chartu 77 podepsal a po sametové revoluci se stal rovněž významným historikem. V roce 1998 dostal státní vyznamenání Medaile Za zásluhy II. stupně.

Obě knihy a výstava měly jediný cíl. Nebylo jím předkládání nové pravdy, ale postupné budování bezmocné společnosti, která nebude mít sílu a vůli odporovat. To se komunistům na dlouhá čtyři desetiletí povedlo. Slavnosti svobody tak nejsou jen o svobodě, která na západ Čech přišla se spojenci, ale i o svobodě, kterou jsme znovu získali v roce 1989.

Zdroje: slavnostisvobody.cz; Kolektiv autorů – 100 zajímavostí z Plzně před rokem 1989; K. Bartůšek, K. Pichlík – Američané v západních Čechách v roce 1945

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: