reklamní prostor
Unikátní plzeňské jesličky v kostele sv. Jana Nepomuckého. Foto: RKF Plzeň-Bory

V kostele sv. Jana Nepomuckého jsou k vidění unikátní plzeňské jesličky

Plzeňské jesličky v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí po letech ožívají a přitahují pozornost nejen věřících, ale i milovníků historie a tradic. Unikátní betlém, vytvořený na zakázku v polovině 20. století, nabízí nejen duchovní zážitek, ale také jedinečný pohled na plzeňskou minulost.

reklamní prostor
reklamní prostor

Historie betléma sahá válečných let

Počátky plzeňských jesliček spadají do roku 1942, kdy Spolek přátel kostela sv. Jana Nepomuckého oslovil akademického sochaře Jana Vasilije Čermáka, aby vytvořil návrh betléma zasazeného do plzeňského prostředí. V roce 1943 pak vzniklo pozadí betléma s realistickým pohledem na Plzeň, a to ještě před ničivým leteckým bombardováním města. Akademický malíř František Vysekal přetvořil tento návrh do zimní scenérie a upravil ho do potřebného formátu.

První postavičky,  znázorněné jako typičtí obyvatelé z Plzeňska, spatřily světlo světa v roce 1947 v dílně královehradeckého akad. sochaře Františka Bartoše. Tvoří je dvě velké skupiny. Z levé strany přicházejí k Madoně s Dítětem a sv. Josefem měšťané: patron Plzně, sv. Bartoloměj, vede skupinu zpívajících školáků v čele s ředitelem první české školy v Plzni Janem Rychtáříkem, za nimi kráčí purkmist František Pecháček, profesoři A. Sedláček, P. František Smetana OPraem, spisovatel Karel Klostermann a jako poslední dramatik a spisovatel J. K. Tyl. Řemeslníci a sladovníci nesou jako dar své výrobky i znak pivovaru a Škodovky. Celý průvod uzavírá ponocný. Z pravé strany se přicházejí poklonit Svaté rodině venkované: děvčata a selky v plzeňském kroji, doprovázené dětmi, nesou dary na rukou, v koších a nůších. Za nimi následují krojovaní sedláci a muzika. Dvě selky podpírají profesora J. Hrušku.

Jednou z nejmladších vánočních tradic je rozdávání Betlémského světla

Ústřední výjev Narození je umístěn do dřevěné chatrče, u níž zpívají stojící andělé, zprava přicházejí pastýři s ovcemi, kozou i dvěma králíčky. Nad Svatou rodinou se vznáší anděl Gloria, skříň zdobí nápis „Z růže kvítek vykvet nám“. Skupina tří králů s doprovodem se objevuje na betlémské scéně až od svátku Zjevení Páně.

reklamní prostor

Obnova a modernizace

V rámci nedávného restaurování byla ke konstrukci betléma přidána pojízdná kolečka, díky nimž již není nutné scénu přenášet. Celý betlém navíc získal nové nasvícení, které ještě více zdůrazňuje jeho krásu a detailnost. Restaurátorské práce provedla MgA. Petra Pavlíčková, a projekt finančně podpořila Nadace 700 let města Plzně. Na obnově se také významně podíleli Petr Bureš a Jan Hoffmann.

„Plzeňské jesličky jsou k vidění do 24. prosince před a po bohuslužbě v kostele sv. Jana Nepomuckého. Od 24.prosince budou k vidění denně od 8:00 do 17:00,“ zve k návštěvě kostela Michaela Lokvencová z farnosti Plzeň-Bory.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: