Biskup Tomáš Holub při slavnostní mši. Foto: Soňa Pikrtová

Kostel v Přešticích byl po dvouleté rekonstrukci otevřen

Od září 2021 probíhala rekonstrukce barokního kostela v Přešticích. V sobotu 9. prosince došlo k jeho slavnostnímu otevření.

Mše svaté, během které byl plzeňskému biskupovi vrácen od stavební společnosti pozlacený klíč od kostela, se účastnil i ministr kultury Martin Baxa, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták nebo starosta Přeštic Tomáš Chmelík. Návštěvníci si mohli  opravený kostel prohlédnout a zhlédnout časosběrný dokument o jeho rekonstrukci. Na individuální prohlídky navázala beseda s restaurátory a dalšími lidmi, kteří se na náročné opravě podíleli.

„Rekonstrukcí prošel obvodový plášť a povrchy. V interiéru byla obnovena výmalba a rekonstruovaný mobiliář, tedy obrazy a sochy. U hlavní silnice prošlo kompletní obnovou schodiště, které bylo v havarijním stavu. Prohlídkový okruh barokního chrámu se nově rozšiřuje o opravenou kapli sv. Barbory. Proměnou v barokním chrámu prošly třeba mramorové části sedmi oltářů, které jsou ojedinělé svou velikostí, hlavní má výšku 20 metrů. Restaurátoři vytvořili na západní straně novou balustrádu z pískovce, jež nahradila původní betonovou. Ornamenty se vyřezaly přímo v lomu, dohromady váží 36 tun,“ uvádí Biskupství plzeňské v tiskové zprávě.Místo, o kterém píšeme:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl v letech 1750 – 1755 podle barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na hlavním oltáři kostela se nachází obraz Panny Marie Bolestné, který církev uznala jako zázračný. V roce 2008 byl chrám prohlášen za národní kulturní památku.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: