Foto: ÚMO 3

Koupací jezírko ve Škodalandu je po vyčištění opět přístupné veřejnosti

Koupaliště bylo uzavřené kvůli výskytu tzv. „cerkáriové dermatitidy“. Jedná se o svědivou vyrážku způsobenou cerkáriemi, tedy mikroskopickými larvičkami některých druhů ptačích motolic. Tyto larvičky sice naznamenají zdravotní riziko, ale pupínky jsou velmi nepříjemné.

Problém nastal tím, že jinak zcela neškodné vodní plže v jezírku, kterým se dařilo v čisté vodě, nakazily kachny, ve kterých ptačí motolice běžně žijí. V nakažených plžích dále rostly a množily se larvičky motolice. Když byly dost zralé, vylézaly z plžů už jako cerkárie a snažily se dostat opět do nějaké kachny na hladině. Některé cerkárie se zkusí uchytit i v lidské kůži. Náš imunitní systém cerkárie rychle zlikviduje, v tom problém není. Obtížná je ale pak svědivá vyrážka.

Proto bylo třeba koupací sezónu na jezírku přerušit, jezírko důkladně vyčistit a všechny vodní plže zlikvidovat. Po skončení prací, které probíhaly celý červenec, byly odebrány vzorky vody a byla také zjišťována přítomnost cerkárií. Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat.

Za Plazou vznikl nový skatepark s unikátními prvky

Hodnocení hygienickou službou zůstává nepříznivé (oranžový smajlík), ale to je proto, že hygienické předpisy neumožňují lepší hodnocení tam, kde se v daném roce, a dokonce i v roce minulém, cerkárie objevily. Voda je už ovšem zcela v pořádku.

„Přijali jsme všechna opatření, aby se cerkáriová dermatitida znovu neobjevila. Tady je ale velmi důležité, aby s námi spolupracovala koupající se veřejnost. Apelujeme na všechny návštěvníky jezírka i celého areálu Škodaland a zároveň naléhavě žádáme – NEKRMTE VODNÍ PTÁKY! Kačenky jsou sice ochočené a roztomilé, ale přenášejí nejen parazitující motolice, ale také rizikové střevní bakterie. Prostě tam, kde se chceme koupat, nemají kachny ani labutě co dělat. Nezanechávejte, prosím, po sobě nikde ani zbytky potravin, které by do areálu mohly vodní ptáky lákat. Doufáme, že jezírko bude dobře sloužit ve druhé polovině letní sezony a že meteorologům vyjde předpověď počasí, kdy se ještě máme dočkat do konce srpna teplých a slunečných dnů,“ říká k situaci Miroslav Knotek z úřadu třetího městského obvodu.

Zdroj: ÚMO 3

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: