Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Krizový štáb Plzeňského kraje: Nemocnice v režimu hromadného postižení osob, nakažení nesdílejí kontakty

Krizový štáb Plzeňského kraje se na včerejším zasedání zabýval především problematikou očkování z důvodu nedostatku vakcín a epidemickou situací v kraji, která je v kraji i nadále závažná. Projednávalo se také řešení režimu hromadného postižení osob, v němž zařízení v kraji poskytují péči již od 21. února 2021.

Kritická situace v nemocnicích

Podle ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) Michala Bartoše je i nadále denní počet nově nakažených osob v kraji více než tisíc. Aktuálně jsou nejvíce postiženými okresy Klatovsko, Plzeň-město a Plzeň-sever. Okres Tachov již není na vzestupu. Rekordní nárůst nakažených byl v tomto týdnu zaznamenán v úterý, kdy bylo odhaleno více než 1 600 osob covid pozitivních osob. Při takto vysokých číslech se trasování nově evidovaných nakažených osob dostává na hranici kapacit. Podle Bartoše je také stále evidentní nesdílení kontaktů, protože každý nakažený uvádí maximálně jednu osobu jako kontakt.

Situace v nemocnicích v Plzeňském kraji je i nadále kritická. V souvislosti s vyčerpáním lůžkových i personálních kapacit a následně nedostatečné možnosti poskytovat legislativně danou péči fungují všechna zařízení v režimu hromadného postižení osob. Tento stav byl ministerstvu zdravotnictví ohlášen dopisem 21. února 2021 prostřednictvím krajského koordinátora lůžkové péče.

Domažlická nemocnice přijímá na lůžka už jen covidové pacienty. Porodnice a ambulance fungují bez omezení

K 5. březnu 2021 bylo hospitalizováno celkem 665 osob covid pozitivních, z toho 115 pacientů vyžadovalo intenzivní péči. Převozy pacientů v tomto týdnu byly realizovány celkem ve třech případech v rámci republiky.

Pomoc ambulantních lékařů

O spolupráci s ambulantními lékaři uvažoval Plzeňský kraj ještě před nařízením vlády, která umožnila hejtmanům svým nařízením uložit pracovní povinnost právě těmto lékařům. Plzeňský kraj oslovil ambulantní lékaře a jejich zaměstnance dopisem s prosbou o spolupráci. Pro evidenci těchto lékařů a dalších pracovníků je zřízena webová databáze, kam se sami na základě vlastního rozhodnutí zaregistrují. Nemocnice v kraji pak dostávají denně seznam registrovaných lékařů a mohou podle své potřeby spolupráci s nimi realizovat. Kromě spolupráce v zařízení mohou tito lékaři pomoci také v očkovacích centrech, čímž se budou moci nemocniční lékaři věnovat pacientům v nemocnicích.

V databázi je v tuto chvíli téměř 50 lékařů. Nemocnice ve svých požadavcích uvedly potřebu 22 lékařů a 118 nelékařských pracovníků. V současné době není tedy pracovní povinnost jako legislativní nástroj hejtmankou Plzeňského kraje využitý.

Primátor města Plzně Martin Baxa má covid

Očkování v kraji

Celkem je v kraji vyočkováno 41 607 dávek. Druhou dávku již má 13 314 osob, z toho pak je 4 869 seniorů 80+.

V posledním týdnu obdržel Plzeňský kraj 975 lahviček vakcíny Comirnaty (Pfizer/BoiNTec) – 4900 dávek. Dále pak AstraZeneca 190 lahviček – 1900 dávek. Tyto vakcíny vždy pracovní skupina přerozděluje do jednotlivých očkovacích center tak, aby byly pokryty i druhé dávky. Z dodávky kraje byly také přerozděleny vakcíny některým praktickým lékařům.

Očkovací centra v kraji jsou schopna očkovat denně 4 000 osob. V tomto týdnu byla ve středu atakována hranice 2 000 očkovaných osob za den, což je poloviční kapacita kraje. V případě zapojení praktických lékařů by bylo denně v kraji očkováno 8 000 osob i s provozem velkokapacitního očkovacího centra v Plzni. To bude připraveno k zapojení do provozu od poloviny března. Jeho provoz stejně jako navýšení očkování v centrech je závislé na dodávce vakcín od státu. Výše dodávek není státem garantována, proto je i provoz očkovacích center otevřen v závislosti na týdenních dodávkách.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: