Grafika: Plzenoviny.cz

Krizový štáb Plzeňského kraje: Epidemická situace se zlepšuje, hospitalizováno je 333 pacientů

Krizový štáb Plzeňského kraje zasedl ve středu 18. listopadu 2020 pod vedením nové hejtmanky Ilony Mauritzové. Projednávala se aktuální situace kolem nákazy covid-19 v kraji, která se, stejně jako v celé ČR, začíná zlepšovat.

Epidemická situace v Plzeňském kraji

Epidemickou situaci v kraji zhodnotil prof. Petr Pazdiora z Krajské hygienické stanice. V kraji za uplynulý týden přibylo 2 050 osob pozitivně testovaných na covid-19, nejvíce nakažených je v oblasti Plzeň-město a na Klatovsku.

Věková struktura nakažených osob je následující: do 19 let – 12,3 %; 20-34 let – 16,4 %; 35-54 let – 34,6 %; 55-64 let – 14 % a ve věku 65+ činí podíl 22,8 %. Prof. Pazdiora upozornil na to, že pokud bychom chtěli považovat druhou vlnu epidemie za zvládnutou, musel by být denní přírůstek nakažených osob menší než jeden tisíc, což by v Plzeňském kraji činilo číslo menší než 80 nákaz denně. Záchytnost při odběrech by se měla v tomto případě pohybovat pod 10 %, ideálně kolem 5 %. Čísla z laboratoří za úterý 17. listopadu 2020 prokázala u 637 vyšetřených celkem 225 pozitivních, což je 35,3 %.

Plzeň dokončila karanténní objekt pro lidi bez přístřeší. Bude na Doubravce

Dobrou zprávou je, že čekací doba na odběr indikovaný od KHS nebo praktickým lékařem je minimální, což je pro zvládnutí epidemie velmi důležité. Je to díky dobře nastavenému systému odběrových míst a práci odběrových týmů. Prof. Pazdiora také poděkoval policistům a hasičům, kteří KHS výrazně pomohli s trasováním. Od čtvrtka 19. listopadu 2020 se otevře další odběrové místo, a to na Tachovsku v soukromé laboratoři.

Kapacity v nemocnicích

V současné době je v kraji hospitalizováno 333 pacientů s nemocí COVID-19, z toho 57 pacientů je na JIP, 22 na umělé plicní ventilaci a 17 využívá systém podpory dýchání HFNO (dodávka od Správy státních hmotných rezerv). Podle doc. Beneše z FN má počet hospitalizací klesající tendenci, a to ve standardní péči, v intenzivní péči je počet pacientů stabilní. Nemocnicím byla poskytnuta personální výpomoc od Armády ČR, konkrétně v Plzeňském kraji působí nyní 20 armádních pracovníků. O zapojení dalších vojáků do práce v nemocnicích se bude jednat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: