Foto: LMŠ Větvička

Děti z lesní mateřské školky si pěstují ovoce i bylinky pro vlastní vaření

Dětskou lesní mateřskou školu Větvička z Plzně navštěvují děti ve věku 3 – 7 let. Větvička je svým zaměřením a pedagogickou koncepcí přirozeně ekovýchovná. „Uvědomujeme si, že přírodní prostor, ve kterém se děti mohou samy pohybovat, se stále zmenšuje. Nabídka školky a tedy přirozeného bytí v přírodě, je pro městské děti šancí, jak zažívat přírodu skutečně každý den za každého počasí,“ říká její ředitelka Veronika Formánková.

Environmentální přesah se objevuje nejen v samotném vzdělávacím obsahu, ale i provozu lesní mateřské školky (LMŠ) a také například ve stravování. V zázemí LMŠ byly vybudovány dva vyvýšené záhony. Postupem času však děti i průvodci zjistili, že mít záhon v lese jen tak, bez potřebné ochrany, není ideální. Větvička sdílí prostor s volně žijícími lesními zvířaty, pro které jsou dozrávající plody snadným zpestřením jejich jídelníčku. Poměrně pravidelně se tak stávalo, že úroda, na kterou se všichni několik měsíců velmi těšili, byla spořádána nezvanými návštěvníky. Proto se průvodci rozhodli opatřit záhony plůtkem, který byl pořízen ve spolupráci s nadačním fondem Zelený poklad.

Větvička využívá záhony k pěstování bylinek, zeleniny a drobného ovoce. Sklizeň ze záhonků je používána také při vaření s dětmi, které Větvička zařazuje pravidelně jednou za měsíc do svého programu. Přičemž bylinky zde hrají hlavní roli. Přidávají se do pomazánek, v zimě jsou využívány na přípravu čajů, za horkých dní naopak do osvěžujících „limonád“.

Bylinky jsou také sušeny na sítu, tak aby se mohly uschovat na další zimu pro přípravu již zmiňovaných čajů. Než si však děti mohou vychutnat teplý nápoj, musí bylinky urazit dlouhou cestu. Děti nejprve bylinky ze záhonu sklidí a opláchnout, poté otrhávají listy ze stonků a třídí suché části od těch zelených. Potom je rozprostírají na sušící síto pěkně jeden lístek vedle druhého. Děti už ví, že by se listy neměly překrývat. Síto je potom pověšeno v zázemí školky na slunečné místo. Děti tak mají možnost pozorovat a „kontrolovat“ stav bylinek každý den. Mohou tak na vlastní oči vidět, jak se listy v průběhu času mění. Důležité je také myslet na to, že když se odchází ze zázemí, ukládá se síto do jurty, tak aby v případě deště byly bylinky v suchu. Většinu vybavení pro vaření s dětmi (od kuchyňského náčiní přes rošt k ohništi až k přenosným kamínkům) a potřebného vybavení pro sušení bylinek (síta a sklenic k uskladnění nasušených bylin) bylo možné pořídit za finanční podpory Zeleného pokladu.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: