Měšťanská beseda. Foto: Plzenoviny.cz

Měšťanská beseda vezme své návštěvníky KOLEM SVĚTA – program festivalu

Největší český cestovatelský festival KOLEM SVĚTA nabídne o prvním únorovém víkendu v Měšťanské besedě divákům možnost cestovat po pozoruhodných místech naší planety. Festival zahájí v sobotu 2. února cesta po západní Kanadě a pokračovat bude dalšími 10 přednáškami z nejrůznějších koutů světa od Saúdské Arábie přes Nepál, jihozápad USA, Bolívii, Uzbekistán, Skotsko, Indonésii, Omán, Nový Zéland až po KLDR. Na závěr festivalu v neděli 3. února povypráví herci Pavel Liška, Jan Révai a režisér Hynek Bernard jako Vandráci o svém putování Střední Amerikou na motorkách. V prodeji jsou zvýhodněné celodenní vstupenky na festival i vstupenky na jednotlivé přednášky.

Festival KOLEM SVĚTA začne v Měšťanské besedě v Plzni v sobotu 2. února 2019 ve 13 hodin, a to v západní Kanadě, která je jednou z nejpestřejších přírodních oblastí světa s divokými a opuštěnými Pobřežními horami a také ledovci, jezery, vodopády a úchvatnými výhledy ve Skalistých horách.

Následovat budou málo známé zajímavosti z kontroverzního království Saúdské Arábie, kam se málokdo dostane. Zelená pohoří i obří duny, vulkanická pole, fantastické skalní formace a k tomu striktní státní režim. O tom, jaké to je pracovat a žít tu s rodinou, bude vyprávět přednáška Tři roky v Saúdské Arábii. 

Mé nepálské lásky jsou příběhem české holky, která založila dětský domov v Káthmándú a pak si vzala Nepálce, s nímž se společně starají o desítky opuštěných dětí, včetně tří vlastních.

I v USA jsou stále místa, kde nepotkáte ani živáčka, celé dny trávíte v divoké přírodě, obklopeni skalisky, vodopády, soutěskami a dechberoucími panoramaty. Právě o nich bude přednáška Nejkrásnější národní parky a treky jihozápadu USA.

Za Severní do Jižní Ameriky diváky zavede poslední sobotní přednáška Nejkrásnější treky Bolívie. Turisty zatím málo objevený ráj nabízí největší solnou poušť, největší vysokohorské jezero a neznámé treky vinoucí se mezi šestitisícovkami.

Nedělní festivalový program otevře Uzbekistán – klenoty Hedvábné stezky a ukáže místa, která si zachovala kouzlo středověkého Orientu, někdejší křižovatky obchodních cest a střediska vědy, umění a náboženství.

Fotoexpedice Skotskem v dodávce nabídne pohled na tamější krajinu hledáčkem profesionálního fotografa.

Indonésie je jednou z nejrozmanitějších zemí světa, zemí ostrovů, z nichž každý je světem sám pro sebe. Jak vypadá Indonésie dnešních dnů, kdy se život obyvatel mění nejen vlivem turismu, ale i přírodních živlů?

Země, kterou moudře vede sultán Kábús bin Saíd, a místní lidé ho za to milují. Sultanát Omán návštěvníkům může nabídnout nejen největší souvislou písečnou poušť, kaňony, ale také líhnutí želviček a jejich boj o přežití či zajímavá setkání s místními.

Jaké to je tři měsíce cestovat v dodávce a najet tisíce kilometrů v úchvatné přírodě plné mohutných hor, krásných pláží, pralesů, plání i pouští, to ukáže přednáška Nový Zéland – křížem krážem campervanem.

Do země, kde se zastavil čas a vše je podřízeno přísnému režimu, země, do které se může vydat jen minimum návštěvníků, vezme festivalové hosty plzeňský cestovatel na své přednášce KLDR – totalitní neznámo.

„Tečku za letošním festivalem KOLEM SVĚTA udělají v současnosti nejznámější čeští Vandráci, neboli Vagamundos. Jsou to herci Pavel Liška a Jan Révai, kteří budou vyprávět o tom, jak tři měsíce vandrovali na svých motorkách po středoamerických cestách,“ řekla Hana Rendlová, manažerka kulturních akcí v Měšťanské besedě. „Na jejich přednášku nabízíme 20% slevu všem, kdo si koupili celodenní vstupenku na festival,“ doplnila.

Přednáškám dodají chuť a vůni ochutnávky pokrmů z Indonésie, Afriky nebo Mexika a také lahodná vietnamská káva, která se praží na másle, čímž dostává svou nezaměnitelnou smetanovou příchuť. Výstavní a prodejní stánky návštěvníkům představí indonéské a nepálské tradiční výrobky, které jsou skvělým dárkem nejen pro obdarovaného, ale také pro nadace Kintari Foundation a Thao, starající se o výuku a výchovu dětí v chudých podmínkách třetího světa. Program festivalu zpestří i tradiční tance z Indonésie a Jižní Koreje.

Festival se koná v prostorách Kina Beseda. Vstupenky jsou v prodeji buď zvýhodněné celodenní na sobotu za 375 Kč či na neděli za 450 Kč, nebo na jednotlivé přednášky za 100 Kč. Na přednášku Vandráci / Vagamundos v Plzni neplatí celodenní vstupenka na festival, ale držitelé celodenní festivalové vstupenky mají nárok na 20% slevu z ceny vstupenky.

Vstupenky jsou v prodeji na www.mestanska-beseda.cz a na předprodejních místech na náměstí Republiky 41 a v Měšťanské besedě, Kopeckého sady 13, Plzeň.

Program cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA

2. 2. 13:00 Západní Kanada

Přednáší Miloslav Martan

Západní část Kanady je jednou z nejpestřejších přírodních oblastí světa. Krásná města Victoria a Vancouver dýchají velmi příjemnou a poklidnou atmosférou. Pobřežní hory u Tichého oceánu se vyznačují velkou divokostí i opuštěností a díky vlhkému počasí mají celou řadu deštných pralesů, jejichž stáří dosahuje až 1000 let.

2. 2. 14:30 Tři roky v Saúdské Arábii

Přednáší Lukáš Synek

Přeneseme se za mediální obraz kontroverzního království, kam se málokdo dostane, a odhalíme jeho neznámé zajímavosti: zelené Asirské pohoří s cypřišovými lesy a opicemi, vulkanická pole, fantastické skalní formace zdobené pravěkými petroglyfy nebo Nadžránskou oázu.

2. 2. 16:00 Mé nepálské lásky

Přednáší Michaela Mysha Gautam (úvodní foto)

Beseda s českou holkou, která založila dětský domov v Káthmándú, pak si vzala Nepálce a spolu se starají o desítky opuštěných dětí, včetně tří vlastních. Jaké to je osm let bojovat s větrnými mlýny v prachu, smogu a špíně rozvojového velkoměsta?

2. 2. 17:30 Nejkrásnější národní parky a treky jihozápadu USA

Přednáší Karel Wolf

Málokdo by věřil, že v Americe jsou stále místa, kde nemusíte potkat půl dne živáčka, můžete strávit celé dny v divoké přírodě, obklopeni jen impozantními skalisky, vodopády nebo soutěskami. Úchvatná dech beroucí panoramata, divokou krásu přírody, daleko od civilizace a velkých měst, to vše nabízí divoký Západ.

2. 2. 19:00 Nejkrásnější treky Bolívie

Přednáší Martin Úbl

Bolívie je zatím skrytý cestovatelský ráj. Největší solná poušť, největší vysokohorské jezero, nejkrásnější šestitisícovky a neznámé treky vinoucí se mezi nimi. A jedinečná možnost vylézt na některou z nich. Aneb: Jednou jsi nahoře, většinou dole!

3. 2. 11:00 Uzbekistán – klenoty Hedvábné stezky

Přednáší Klára Štiplová

Vydejte se do míst, jež si zachovala kouzlo středověkého Orientu až do dnešních dní. Navštivte Samarkand, Bucharu a Chívu – někdejší křižovatky obchodních cest, střediska vědy, umění a náboženství.

3. 2. 12:30 Fotoexpedice Skotskem v dodávce

Přednáší Martin Kamín

Jsem profesionálním fotografem a občas se mi stane, že chci být někde sám – v přírodě. Dlouho sám. Bez klientů, bez známých tváří, bez dotazů, prostě sám. O jedné takové cestě do Skotska bych vám chtěl vyprávět.

3. 2. 14:00 Indonésie dnešních dnů

Přednáší Jana Wolfová 

Indonésie je jednou z nejrozmanitějších zemí na světě, co se přírody a kultury týče. Každý ostrov je světem sám pro sebe. Zároveň je to jedna z nejrychleji se měnících destinací pro cestovatele.

3. 2. 15:30 Sultanát Omán

Přednáší Mart Eslem a David Surý

Rozlehlá země, které moudře vládne sultán Kábus. Cesta na největší pískoviště světa, největší souvislou písečnou poušť Rub Al-Khálí. Nocleh na dně kaňonu, vůně kadidla a mnohé další promítnou cestovatelé a filmaři z Ústí nad Labem.

3. 2. 17:00 Nový Zéland – křížem krážem campervanem

Přednáší Radomír Lev

Tři měsíce sólo cestování v dodávce kolem této nádherné země, která je plná mohutných hor, krásných pláží, lesů, pralesů, plání a pouští. Uvažujete o cestě na Nový Zéland? Tak dnes pojeďte se mnou!

3. 2. 18:30 KLDR – totalitní neznámo

Přednáší Vladimír Váchal

Přednáška o Severní Koreji, tedy o zemi, kterou zná každý, přesto se do ní vydává jen zlomek cestovatelů. Dozvíte se, jak to vypadá v KLDR okem plzeňského cestovatele Vladimíra Váchala, který vás provede trasou jeho týdenní cesty.

3. 2. 18:30 Vandráci / Vagamundos v Plzni

Herci Pavel Liška, Jan Révai a režisér Hynek Bernard si říkají Vagamundos (Vandráci) a naposledy na svých motorkách vandrovali 3 měsíce po středoamerických cestách. Nenechte si ujít vyprávění Pavla LiškyJana Révaie o jejich dobrodružství na dvou kolech.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: