Romská vlajka. Foto: Unsplash

Plzeň oslaví Mezinárodní den Romů. Na návštěvníky čeká třídenní program

Ve dnech 3. až 5. dubna se bude v Plzni konat 1. ročník Oslav Mezinárodního dne Romů. Akci uspořádal Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování ve spolupráci s Odborem kultury Magistrátu města Plzně. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program.

Nad akcí převzal záštitu Pavel Bosák, první náměstek primátora. „Mezinárodní den Romů připadá každoročně na 8. dubna. Je to den, kdy si připomínáme nejen romskou kulturu, ale také problémy, kterým Romové čelí. Romové jsou bezpochyby součástí naší společnosti, a proto jsem se rozhodl festivalu záštitu udělit,“ řekl Pavel Bosák.

Od pondělí 3. dubna až do konce května si zájemci mohou v Plzeňské zastávce v Přeštické ulici v Plzni prohlédnout výstavu s názvem Expozice příběh Romů. V tentýž den je v Plzeňské zastávce od 17 hodin pro veřejnost připravena přednáška o historii a romské kultuře. Do konce května budou k vidění rovněž medailonky úspěšných Romů z Plzně a okolí.

Příběh téměř zapomenutého hrdiny Josefa Serinka je připomínkou odvahy i perzekuce

Součástí programu bude například výstava fotek o životě držitele Ceny 1. června in memoriam a československého příslušníka protinacistického odboje Josefa Serinka. K vidění bude od 4. do 30. dubna v univerzitní kavárně Družba, kde se mimo jiné odehraje i přednáška o romském holokaustu v podání historika Michala Schustera a vedoucího katedry archeologie ZČU v Plzni Pavla Vařeky.

„Osobně bych chtěla Plzeňany pozvat na vystoupení Davida Krause a kapely Gipsy Brothers, složené z legend české romské hudební scény. Toto netradiční spojení publikum jistě ocení,“ říká Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Mezinárodní den Romů připomíná den vzniku Mezinárodní romské unie, která byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně, slaví se pravidelně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice se slaví od roku 2001.
Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: