Ilustrační foto. Zdroj. Plzenoviny

Radní schválili MHD zdarma pro občany od 65 let, jednotlivé jízdné do 26 let za polovic. Změna platí od 1. dubna

Radní města Plzně vloni v listopadu schválili záměr poskytnout nově vybraným kategoriím cestujících v plzeňské městské hromadné dopravě slevu, na svém jednání dne 23. února 2023 toto potvrdili. Změny začnou platit od 1. dubna 2023. Mimo jiné mohou mladí lidé od 15 do 18 let a studenti ve věku od 18 do 26 let cestovat MHD na jednotlivé jízdenky za poloviční jízdné, až dosud pro ně žádná taková sleva neplatila a slevy měli pouze u předplatného. U seniorů se pak od 1. dubna sníží hranice nároku na přepravu zdarma, a to ze 70 na 65 let.

„Pro území města Plzně, tedy v takzvané vnitřní zóně, platily dosud jiné podmínky než v dalších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňského kraje, tedy ve vnějších zónách. Naším cílem bylo sjednotit podmínky i výši slev v integrované krajské dopravě i plzeňské MHD. Současně samozřejmě chceme i zohlednit složitou ekonomickou situaci, do níž se mnohé skupiny obyvatel dostaly a dostávají. Proto je součástí nového tarifu MHD i nárok na poloviční slevu na jednotlivé jízdné pro osoby, které se ocitly v hmotné nouzi,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Připomněl, že v Plzni nyní jezdí děti do 15 let zdarma s Plzeňskou kartou. Žáci ve věku 15 až 18 let mají nárok pouze na zlevněné předplatné, nikoliv však na zlevněné jednotlivé jízdné. Stejné je to u studentů ve věku 18 až 26 let.

Nárok na zlevněné krátkodobé jízdenky bude mít od 1. dubna 2023 vedle nyní platného okruhu osob také držitel Plzeňské karty, který je zároveň:

  • osoba od 15 do 18 let,
  • student od 18 do 26 let,
  • osoba pobírající mateřský/rodičovský příspěvek,
  • osoba na mateřské/rodičovské dovolené,
  • válečný veterán,
  • osoba v hmotné nouzi.

Nárok na bezplatnou přepravu bude mít od 1. dubna 2023 vedle nyní platného okruhu osob také osoba, která dosáhla věku 65 let. „Dnes má nárok na bezplatnou přepravu cestující ve věku 70 a více let. O pět let tak snižujeme věkovou hranici. Pro představu je to tak, že v okresech Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany žije přes 81 tisíc občanů ve věku 65 plus, a 56 tisíc občanů ve věku 70 plus,“ dodal Aleš Tolar.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: