Most před zahájením opravy. Foto: MMP

Most v Liticích čeká oprava

Most v plzeňské městské části Litice se po několika desítkách let dočká velké opravy. Během ní po něm budou moci přejíždět jen vozidla MHD a přecházet pěší. Za stavbu, která zahrnuje i přeložku vodovodu, zaplatí Správa veřejného statku města Plzně přes 25 milionů korun. Motoristé budou muset od pondělí 18. července volit objížďku, a to do konce listopadu. Linek MHD se uzavírka mostu nedotkne.

Při kontrole mostu se ukázalo, že není v nejlepším stavu, proto je nutné přistoupit k opravě. „Most je sice staticky v dobré kondici, ale jinak potřebuje velkou opravu. Musí se vyměnit izolace i všechny vrstvy vozovky na něm, včetně zábradlí. S nadsázkou lze říci, že kromě nosné konstrukce a sochy svatého Jana Nepomuckého, ochránce poutníků a cestovatelů, na mostě po opravě nezůstane již nic původního,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životní prostředí Michal Vozobule.

Poznáváme Plzeň: zbytky hradu Litice

Oprava mostu bude probíhat po polovinách tak, aby zůstal vždy průjezdný jeden pruh komunikace. Od 18. července do konce listopadu tak bude most pro individuální dopravu uzavřen. Vozidla MHD budou moci projíždět po stavbou nezasažené polovině mostu, pěší přecházet po chodníku. Během budování přeložky vodovodu ale nebude možné v Liticích několik dní odbočit z Klatovské ulice do Řepné, která bude touto stavbou zaslepena. Vjezd do Řepné ulice tak bude možný pouze ve směru od přivaděče. Individuální automobilová a nákladní doprava bude odkláněna na dálniční přivaděč.

Pomozte s pátráním o historii mostu

Kamenný most s jedním polokruhovým obloukem překonává potok uprostřed Litic, které jsou od roku 1990 součástí Plzně jako její Městský obvod Plzeň 6-Litice. Nosnou konstrukci mostu tvoří kamenná klenba s kamennými opěrami, která byla na povodní straně rozšířena o železobetonovou monolitickou desku založenou na železobetonových opěrách. Koryto potoka, který teče pod mostem, je regulováno betonovými zdmi se dvěma opěrami, u kterých je uložena kanalizace. Ve vysoké části těla mostu byla dodatečně v polovině 19. století osazena barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Ta je jako jediná památkově chráněná, a proto bude během stavby chráněna bedněním. Litice při této příležitosti pátrají po historických fotografiích mostu, které pomohou lépe zmapovat jeho historii. Vyzývají proto pamětníky, zda by poskytli úřadu k zapůjčení historické fotografie této stavby, jejíž postupné stavební proměny nejsou dostatečně zdokumentovány, případně je poslali v elektronické formě na [email protected].

Historické fotografie mostu:

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: