Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Kam o víkendu? Přece do Muzea stavebnice Merkur!

Nevíte, co podniknout o víkendu? Vydejte se na návštěvu do Muzea Merkur, které mapuje historii i současnost nejznámější české stavebnice. Na své si přijdou děti i dospělí!

Merkur, jak ho neznáte

V roce 1920 založil Jaroslav Vancl v Polici nad Metují firmu Inventor, vyrábějící stejnojmennou stavebnici, jejíž jednotlivé kovové díly se spojovaly pomocí háčků podobně jako u stavebního lešení. Hračka se ale příliš velké oblibě netěšila, proto o pět let později přišel Vancl s několika inovacemi.

Háčkový systém nahradily šroubky a matičky, plechové díly získaly barevný nátěr a došlo i na změnu názvu. Z Inventoru se tak stal Merkur – stavebnice, která dětem umožnila přiblížit se reálnému konstruování.

Merkur vyráží do světa

Za svou více než 100letou historii toho stavebnice české výroby zvládla skutečně hodně. Podívala se mimo jiné do SSSR, Nizozemska, Dánska nebo Saúdské Arábie, pomohla vyrobit první kontaktní čočky a ve školách se používala k výuce technických oborů. V 90. letech, poté co firmu v likvidaci zachránil strojní a textilní inženýr Jaromír Kříž, se Merkur vůbec poprvé rozhýbal, přibylo v něm převodovek, elektropohonů a dalších technických libůstek.

Úspěch i po sto letech

Merkur samozřejmě drží krok s dobou. S příchodem 21. století se na pultech obchodů objevily první programovatelné robotické sety, které zaujaly i současnou generaci dětí. A jak vyplývá ze slov společníka Merkur Toys, Radko Kříže, na nezájem ze strany dětí a jejich rodičů si stavebnice ani dnes stěžovat rozhodně nemůže.

Muzeum stavebnice Merkur

Nikoho jistě nepřekvapí, že se Muzeum stavebnice Merkur nachází v Polici nad Metují, odkud hračka pochází. K vidění je v něm největší postavená stavba z této stavebnice „Ocelové město“, kolejiště Merkur v měřítku 1 : 45, londýnský Tower Bridge nebo Petřínská rozhledna. S dětmi můžete zavítat také do dílničky, kde si postaví vlastní stavebnicový model.

V roce 2021 muzeum přichystalo zbrusu novou expozici, kterou umístilo do historického sklepa budovy. Zaměřena je na důlní techniku – představuje se v ní Důl Jindřich, vysoká pec a důlní rypadlo. Právě důlní rypadlo bylo jeden čas na obalech stavebnice zobrazováno jako ikonická stavba.

Zavzpomínejte na své dětství a pořiďte si stavebnici Merkur. Prohlédněte si širokou nabídku na Heurece, kde najdete i exkluzivní stavebnici vydanou ke stoletému výročí legendární hračky.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru