Hans Langseth. Zdroj: Volné dílo

Nejdelší vousy? Rekord drží už přes devadesát let stále tentýž muž

Podobně jako si některé ženy celé roky pěstují své dlouhé kadeře, muži si zase často zakládají na pěstěných vousech. Hans Nilsen Langseth netroškařil, jeho vousy měřily přes 5 metrů. Aby mu odumřelé konce neodpadávaly, svazoval si je do úzkého copu. Moc parády tím nenadělal, ale přitahoval pozornost.

Z Evropy za americkým snem

Langseth se narodil v roce 1846 v Norsku. Po vzoru svých sourozenců se však rozhodl zkusit štěstí jinde a roku 1867 emigroval do USA. Se svojí manželkou zplodil šest potomků a spokojeně farmařil v Iowě. Jenže pak přišla rána, pár měsíců po porodu posledního dítěte jeho žena zemřela ve věku pouhých čtyřiceti let. Znovu se tak rozhodl přestěhovat za lepším, tentokrát do Minnesoty, kde se jeho hospodářství skutečně vcelku dařilo. Závěr svého života prožil v Severní Dakotě.

Dlouhá historie dlouhých vousů

Přesto, že se živil jako zemědělec, jeho mnohaletý koníček jej měl na čas nasměrovat jinam. Vousy si nechal narůst již ve svých devatenácti letech, chtěl totiž zazářit na místní soutěži. A po zbytek života už si je neostříhal. Těžko říct, zda v počátcích plánoval stát se světovým rekordmanem, zřejmě se mu to ze začátku hlavně líbilo.

Obryně Trijntje Keever byla možná nejvyšší ženou světa

Jenže roky běžely a vousy začaly ztrácet svoji vitalitu. Vous, podobně jako vlas, má svoji produktivní dobu maximálně po dobu pěti let, poté začnou konce odumírat a odlamovat se. To však Langseth nehodlal připustit, proto si vysušené umírající konce svazoval do propletence připomínajícího dnešní dredy, čímž je posílil a zamezil vypadnutí.

Když vousy vydělávaly

V pozdějších letech se rozhodl pro změnu povolání. Vousy už byly neuvěřitelně dlouhé a budily pozornost. Připojil se tedy k potulnému cirkusu, kde vystupoval jako atrakce. Ale jen krátce, práce ho nenaplňovala tak, jak očekával. Navíc lidé jsou tvorové zvědaví, a tak se stávalo, že především nezbedné děti ho za vousy tahaly. Chtěly se ujistit, že jsou pravé. A tak řemeslo profesionální hvězdy obludária pověsil na hřebík a vrátil se domů.

Přesto však jeho rarita budila zájem i nadále, roku 1922 byl jeho vous na speciální oslavě oficiálně uznán jako nejdelší v zemi.

O svém majiteli vypovídaly i po jeho smrti

Pět let na to, ve věku 81 let, zemřel. Na smrtelné posteli projevil zajímavé poslední přání. Jeho vousy měly být posmrtně ustřiženy a předány americkému muzeu Smithsonian Institution. Vousy jeho potomci skutečně ustřihli, dlouho se však válely v podkroví domu jednoho ze synů. Až v roce 1967 se staly součástí expozice fyzické antropologie muzea.

Duší inteligentní mladík, vzhledem zrůda. Slavný sloní muž se dokázal postavit posměchu a ještě na tom vydělat

A zanechaly pozoruhodné stopy po svém majiteli, jemuž byly společníky po většinu života. Byla například patrná změna jejich barvy i kvality s postupujícím věkem, obsahovaly zbytky částic z běžného života, prachu či třeba pšenice z dřívější sklizně, a jako takové byly posmrtným svědectvím o jednom zajímavém muži a o jeho životním stylu.

Hygienické či efektivní asi moc nebyly, dostaly se ale do Guinnessovky

Jak je patrné, zbytky všeho druhu uvnitř desítky let zamotaných vousů zřejmě nejhygieničtější nebyly. Samy staré konce představovaly dlouhý chumel, který si Langseth z praktických důvodů zamotával pod oblečení.

Podobně jako jiní, i on se za svůj rekord dočkal světového renomé. V encyklopedii, nazývané Guinnessova kniha rekordů, je zaevidován jako muž s nejdelším vousem světa. V době jeho úmrtí byla celková délka 5,33 metru. Dodnes jej nikdo netrumfl.

Vousy jsou nyní uloženy v archivu institutu pro jeho potomky, kterým musí být dle jeho poslední vůle na vyžádání zpřístupněny.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: