Zdroj obrázku: Parilov / Shutterstock.com

Nejpopulárnější online hry současnosti

S rozvojem internetu se stávaly online hry stále populárnějšími. Zprvu se jednalo hlavně o RPG, případně o MMRPG, tedy role-playing hry s obrovským otevřeným světem. Zářným příkladem je dodnes titul World of Warcraft. Ten je sice legendou, nejpopulárnějším titulem mezi milovníky online her ovšem už nějakou dobu není a společně s mnoha dalšími hrami závistivě vzhlíží především k Fortniteu. Ačkoliv tedy člověk může volný čas samozřejmě trávit třeba čtením v místní knihovně, není na škodu se podívat, co vlastně herní scéna momentálně nabízí.

Fortnite

Za obrovským boomem žánru battle royale sice stojí PUBG, tedy PlayerUnknownBattleGrounds, svého času nejhranější multiplayerová hra. V roce 2017 ji však předčil Fortnite a stal se bez přehánění mainstreamem. Původně sice vývojáři čelili nařčení, že PUBG jen okopírovali, nicméně pojem battle royale rozhodně nepochází ze současnosti. Už v první polovině 20. století pojem použil spisovatel Ralph Ellison, přičemž princip je velmi podobný tomu dnešnímu. Jde jednoduše o to, že se do arény vpustí velký počet účastníků či hráčů, kteří mezi sebou bojují o celkové vítězství. Jak v Ellisonově novele, tak v battle royale hrách vyhraje ten poslední, co stojí na svých nohách, a tudíž si vývojáři PUBG nemohli tento pojem úplně nárokovat.

A tak fenoménu Fortnite nic nebránilo v rozkvětu. Akce probíhá na mapě, jež se obměňuje vždy s novou sezónou. Hráči na mapu padají z autobusu, po dopadu si najdou výzbroj a výstroj, načež na sebe útočí, přičemž musí mít na mysli, že mapa se neustále zmenšuje, respektive že jsou nuceni se postupně pohybovat na stále menším prostoru. Právě dynamika a jedinečnost každé hry patří mezi důvody, proč je hra stále populární, nicméně lví podíl na tom mají hlavně vývojáři, kteří neustále bombardují hráče novými estetickými doplňky, tanečky a vůbec do hry přidávají věci tak často, aby se nikdy nestala všední a nudnou. Navíc ovládaní není složité a základní princip pochopí každý, byť reflexy je nutno nějakou dobu samozřejmě cvičit.

Poker

V případě, že člověk nemá zájem pobíhat po pestrobarevné mapě a nahánět ostatní hráče, samozřejmě může sáhnout po úplně jiném typu online zábavy. Jednoznačně dospělejším trávením volného času je třeba poker. O jeho popularitě není třeba polemizovat, nicméně s rozmachem internetu jeho obliba ještě vzrostla, a pokud má člověk chuť, není nic jednoduššího než se zapojit či omrknout poker online, třeba se zapojit nebo se podívat, jak hrají profíci. Sledovat hry živě je možné také skrze Twitch, kde se mezi kategoriemi dají nají různorodé karetní hry.

HearthStone

Jednou z nich je třeba HearthStone, který spatřil světlo světa v roce 2014. Po čtyřech letech si účet za účelem hraní zřídilo 100 milionů lidí a stejně jako spousta další online her je free-to-play. Pokud má člověk alespoň nějaké ponětí o tom, jaké tituly herní scénou dlouhodobě hýbou, HearthStone nejspíše zná, ale kromě toho, že jde o karetní hru, toho o ní moc neví navzdory tomu, že jde o vlajkovou loď společnosti Blizzard Entertainment. Ten má kromě řady skandálů za sebou i solidní řádku úspěšný her, nicméně právě o HearthStone se již roky starají a v minulosti do něj pravidelně dodávali nový obsah. Kadence novinek sice nyní stagnuje, stále se však najde hodně hráčů, kteří si rádi balíček o 30 kartách poskládají, vyberou si hlavního hrdinu a poté vytáhnou proti svému nepříteli.

League of Legends

Stejně jako poker, Fortnite i HearthStone, tak také League of Legends má své profesionály, své turnaje a na e-sportové scéně poutá obrovské množství pozornosti. Už roky se odehrává na jedné mapě, hráči nicméně mohou své týmy kombinovat na základě svých preferencí si vybírat pozice a hrdiny, s nimiž se cítí na poli nejlépe, přičemž jako v pokeru je pro hráče důležitá strategie. Nelze v týmu pěti hráčů jednoduše naběhnout na protivníky. Nikoliv, strategie je vždy na místě a zvláštní výzvu představuje herní mód Solo Queue, který hráče hodí po bok dalšího náhodného hráče. Strategie každého se tak rychle mění místo toho, aby si ji spoluhráči, co se znají, stanovili předem.

A další…

Zapomenout se nedá ani na další tituly, které stále táhnou. Byť existují ve stínu Fortnitu, své fanoušky stále mají jak PUBG, tak Apex Legends. Opravdovou legendou kompetitivních online her je pak Counter Strike: Global Offensive. Vydán v roce 2012, jeho popularita je kolísavá, doposud se ale vždy od pomyslného dna dokázal tento akční fenomén odrazit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: