Foto: DES OP Plzeň

Nekrmte labutě, vyzývají ochránci přírody

Dobrovolníci ze Záchranné stanice živočichů v Plzni odchytili a sebrali na Velkém Boleveckém rybníku celkem čtyři labutě velké s hodně podivným chováním a podezřelými zdravotními problémy.

„V první chvíli jsme znejistěli, ale když už nám doslova před očima uhynula třetí labuť mlátící křídly o zem, s poruchou rovnováhy a orientace, šlemy kolem nozder a zobáku, se zalomenou hlavou v křeči, báli jsme se nejhoršího. Naštěstí byli veterináři jiného názoru, a tak dnes, poté co přišly z laboratoře negativní výsledky zajištěných vzorků, jsme podstatně klidnější, neboť původně uvažovaná ptačí chřipka byla 100% vyloučena. Na další výsledky pitvy a příčinu úhynu se čeká, ale zatím to vypadá, že ptáci uhynuli v důsledku rohlíkové monodiety a s tím spojenými zdravotními problémy,“ říká k události Karel Makoň a dodává: „Znovu a důrazně žádáme návštěvníky Boleveckých rybníků, aby labutě nekrmili!“

U rybníku zároveň probíhá pravidelný monitoring a odečítání ornitologických kroužků. Kroužky měli i dva ze čtyř uhynulých ptáků. Poslední torzo labutě, na kterém si už pochutnával některý s predátorů, bylo nalezeno ve středu na takzvaném ostrůvku.

Kromě kadáveru uhynulé labutě s ornitologickým kroužkem nasbírali na ostrůvku ochránci přírody i plný pytel odpadků, který tam zůstal z doby, kdy byl Bolevák zamrzlý. „Pochopím, že prázdná láhev na pustém ostrově může být pro případného trosečníka otázkou života a smrti, ale v Plzni na Boleváku, který je v dosahu MHD, mi pět skleněných ‚flašek od chlastu‘, dvě petky a dvoje cigára, přijde jako zbytečný luxus,“ zlobí se Makoň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Cookie Consent with Real Cookie Banner