Premiér Petr Fiala. Foto: vlada.cz

Vláda vyhlásila kvůli migrační krizi nouzový stav. Platit bude od pátku

V pátek 4. března začne na území celé republiky platit nouzový stav. O jeho vyhlášení na 30 dnů kvůli migrační krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu rozhodla vláda Petra Fialy na středečním jednání.

Vyhlášení nouzového stavu má vládě, krajům, obcím a dalším spolupracujícím subjektům pomoci flexibilněji a rychleji koordinovat pomoc uprchlíkům, kteří prchají před ruskou agresí na Ukrajině, a zajistit jim důstojné životní podmínky včetně možnosti co nejdříve se zapojit do plnohodnotného života v České republice. Umožní mimo jiné zefektivnit přijímací proces po jejich vstupu na české území, zapojit do celého procesu například i Armádu ČR nebo nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení.

„Chci zdůraznit, že nouzový stav vyhlašujeme kvůli tomu, abychom byli schopni zvládnout uprchlíky příchozí z válkou poničené Ukrajiny, a jeho vyhlášení se nijak nedotkne občanů České republiky. Abych to zjednodušil a vysvětlil – vyhlašujeme nouzový stav pro válečné ukrajinské uprchlíky a ty, kteří se o ně bezprostředně starají, ne nouzový stav pro české občany,“ vysvětlil premiér Petr Fiala.

Kabinet Petra Fialy schválil také další pomoc Ukrajině. Česko poskytne Ukrajině zdravotnický materiál za více jak 106 miliónů korun. „Ukrajinci jsou naši přátelé a přátelům musíme pomáhat. Ukrajina se na Českou republiku může spolehnout,“ prohlásil předseda vlády.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner