Foto: MMP

Nová cyklostezka podél Vejprnického potoka propojuje Plzeň a Nýřany

Poslední chybějící úsek greenway podél Vejprnického potoka propojuje Plzeň s Nýřany. Nová část cyklostezky začíná pod mostem městského okruhu u Skvrňan a končí u tzv. „Myší díry“ na Zátiší. Na ni navazuje stezka postavená obcí Vejprnice, a úsek vystavěný Tlučnou, poté se mohou cyklisté napojit na trasu, která pokračuje dál až do Nýřan. Na nové stezce s lávkou přes potok vznikla také odpočívka a byla obnovená studánka. Stavba vyšla na téměř 12 milionů korun včetně DPH.

Podle Jana Kuneše ze Správy veřejného statku města Plzně, který měl stavbu na starosti, vede nový úsek převážně při pravém břehu Vejprnického potoka, jen v některých kratších úsecích se od něj vzdaluje. „Poté ho překlenuje téměř dvanáct metrů dlouhá lávka. Jelikož se jednalo v nemalé části o hodně podmáčené místo s tůňkami a prameny, bylo nutné důkladné odvodnění budoucí stezky,“ sdělil Jan Kuneš.

cyklostezka
Foto: MMP

Nová část stezky má asfaltový povrch ve třímetrové šíří, jen asi ve stometrovém úseku, kde se městský pozemek mezi soukromými pozemky zužuje, bude stezka jen dvoumetrová. V jiném úseku vznikla rovněž odpočívka a také byla upravená studánka.

Nový 761 metrů dlouhý úsek stezky pro chodce a cyklisty je součástí systému tzv. plzeňských greenways, které umožňují pohodlný a bezpečný pohyb podél plzeňských potoků a řek, jak pěším, tak cyklistům i jiným uživatelům individuálních prostředků mikromobility. V místech dříve zarostlých náletovými dřevinami přibylo kromě stezky také deset nových javorů.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: