Experti z plzeňského výzkumného centra se podíleli na na předpovědi nových částic
Vědci z plzeňského výzkumného centra NTC se podíleli na mezinárodní studii, během níž tým expertů identifikoval a charakterizoval materiál, ve kterém vznikají extrémně vzácné částice zvané tříbodové fermiony. Vědci předpokládají jejich budoucí využití v kvantových počítačích. Studie byla publikována v recenzovaném periodiku Physical Review Letters.
Experti zkoumali ferroelektrický materiál germanium tellurid (GeTe), který je známý třeba jako aktivní vrstva v přepisovacích DVD nebo CD nosičích. V něm je totiž možné ověřit fenomén takzvaného trojitého bodu, což je neobvyklé křížení tří fermionů.
„V dnešní době rozlišujeme tisíce částic, které podle jejich chování rozdělujeme na dvě velké skupiny: fermiony a bosony. Fermiony mohou existovat buď jako jednotlivé částice, tj. jako elektrony, protony a neutrony, nebo jako takzvané kvazičástice. Ty jsou složeny z mnoha složek, ale chovají se jako jedna fermionová částice. Pro fermiony je typické nesnášenlivé chování, kdy dvě částice se stejnou rotací nemohou obsadit stejný stav a místo. Protínat se mohou buď čtyři (Weyl), nebo dva fermiony (Dirac),“ vysvětluje Ján Minár z výzkumného centra NTC.
Vědci z NTC však předpověděli trojité fermiony. Ty se mohou vyskytovat pouze za ojedinělých okolností v určitých krystalech. Expertům se navíc podařilo identifikovat spinové vinutí kolem trojitých fermionů, tedy jejich vnitřní magnetický moment.
„Naše studie potvrzuje, že tyto nové částice jsou dostupné v krystalech se speciální symetrií. To nám umožňuje studovat jejich nové, speciální vlastnosti,“ říká profesor Hugo Dil ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne, který stojí za experimentální částí studie. „Očekáváme, že tyto trojité a další související fermiony budou hrát důležitou roli v budoucích kvantových počítačích, sestrojených na bázi nových topologických materiálů,“ dodal k výsledkům studie Laurent Nicolaï, který provedl teoretické výpočty ve skupině prof. Jána Minára ve výzkumném centru NTC.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.