Foto: MMP

O novém vedení Plzně se rozhodne 18. října, rada by měla mít 11 členů

Budoucí jedenáctičlennou Radu města Plzně představil dnes v Plzni Roman Zarzycký, jenž by se měl stát primátorem Plzně. Pokud jím navržená nová rada získá v příštím týdnu mandát od zastupitelů, bude mít Plzeň tři náměstky a sedm radních. Zastupitelstvo, při němž se bude volit nové vedení západočeské metropole, se uskuteční 18. října od 10 hodin. V jedenáctičlenné radě má mít ANO pět členů, po dvou pak Česká pirátská strana, STAN a PRO Plzeň. Deset členů bude pro svoji funkci uvolněno, jeden radní ji bude vykonávat jako neuvolněný.

„Chceme, aby byla Plzeň moderní západoevropské město, město chytré, zelené, energeticky soběstačné a také bezpečné,“ řekl Roman Zarzycký, který zároveň poděkoval končícímu primátorovi Pavlu Šindelářovi, že bez prodlevy svolal ustavující zastupitelstvo.

ANO, Piráti a STAN se v Plzni nebudou opírat o podporu SPD. Dohodli se s hnutím PRO Plzeň

Mezi všemi čtyřmi subjekty, které tvoří budoucí koalici ve vedení města, již byla podepsána koaliční smlouva. V ní jsou obsaženy priority z jednotlivých oblastí, v nejbližší době budou představeny. Mezi klíčové patří podle Romana Zarzyckého oblast bezpečnosti, výstavba nových bytů, podpora sociálního a dostupného bydlení, podpora inovací. „Máme také shodu na tom, že necháme pro rok 2023 zastropovány ceny tepla, vodného, stočného, nájemního bydlení, odpadů,“ uvedl Roman Zarzycký. Diskutovat se v novém vedení bude například o budoucích slevách v MHD, otevřeným tématem zatím zůstává také znovunavrácení individuální automobilové dopravy na Americkou ulici, shoda naopak už panuje na nezasypání Rondelu do doby dokončení obou silničních okruhů – západního i východního.

Přestože by měla mít nová rada 11 členů oproti stávajícím 9 členům, nezatíží to podle Romana Zarzyckého rozpočet města, počet placených funkcí zůstane stejný. Sníží se totiž počet náměstků ze čtyř na tři, jeden člen rady i klíčového výboru bude neuvolněný. Klesne také počet komisí, a to z 15 na 13, stejně tak se sníží počet členů v komisích z 15 na 13. Kontrolní výbor by měla získat opozice, šéfem finančního výboru zůstane Jindřich Blažek (ANO), v čele výboru pro zadávání veřejných zakázek by měl být Petr Náhlík (STAN), a to jako neuvolněný.

V budoucí Radě města Plzně by měli zasednout: 

Roman Zarzycký (ANO) – primátor včetně odpovědnosti za oblast ekonomickou
Pavel Bosák (Česká pirátská strana) – 1. náměstek primátora pro oblast technickou
Lucie Kantorová (ANO) – náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu
Aleš Tolar (STAN) – náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí
Eliška Bartáková (ANO) – radní pro oblast kultury a památkové péče
Světlana Budková (STAN) – radní pro oblast dostupného a sociálního bydlení
Vlastimil Gola (ANO) – radní pro oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Plzně
Daniel Kůs (Česká pirátská strana) – radní pro oblast Smart city a podporu podnikání
Tomáš Morávek (PRO Plzeň) – radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy
Jiří Šrámek (ANO) – neuvolněný radní pro sociální záležitosti a aktivní život seniorů
Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň) – radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: