Vizuál k přednášce

O tom, jak se bránit psychopatům v soukromém či pracovním životě, bude hovořit zajímavá přednáška

Jsou bezcitní, sebestřední, manipulativní. Psychopati žijí mezi námi a často o tom ani nevíme. Jak se dá takový psychopat poznat? A co vlastně tento pojem znamená? Jak tito lidé ovlivňují naše životy a dá se s nimi spolužít či pracovat? Umí současná medicína léčit psychopaty a jací jsou ti, jenž diagnóza přivedla k porušení zákona? Získejte systematický přehled problematiky psychopatie v korporátní oblasti i v oblasti osobních vztahů v přednášce psychologa Radka Pěkného, která se bude konat v září v Plzni. Hovořit bude také o manipulativní formě komunikace, ale povíme si i cenné příklady z praxe.

„On je řádný psychopat“, „Chová se jako psychopatka“… Pojem psychopat je zakořeněný v běžné komunikaci a lidé ho často používají bez uvážení. Uměl byste ve zkratce přiblížit, co znamená, když je někdo psychopat?

Radek Pěkný: Psychopat je člověk s odchylkou ve fungování svého mozku, která zapříčiňuje, že nevnímá strach. Absence strachu je podstatou psychopatie.

Z různých kriminálních příběhů máme o diagnóze psychopat určitou představu a často nám evokuje násilníka bez špetky emoce, který manipuluje každým a díky vysoké inteligenci mu to i lehce prochází. Jaké jsou charakteristiky psychopatů a jaké formy této diagnózy existují?

Radek Pěkný: Psychopaty charakterizují vlastnosti jako bezcitnost, absence empatie, egocentričnost, pocity grandiozity, impulzivita a potřeba neustálého vzrušení. Psychopat dokáže být velmi šarmantní a zároveň je skvělý lhář. Nedisponuje žádnými dlouhodobými a reálnými cíli. Vede parazitický styl života. S ohledem na vlastnosti je psychopatii nejbližší diagnóza disociální poruchy osobnosti.

Dá se tato porucha osobnosti vůbec léčit?

Radek Pěkný: Psychopaty léčit nelze.

Kutílek a Kott: První sérioví vrazi po sametové revoluci řádili hlavně na Plzeňsku

Můžeme se psychopatům bránit v běžném životě?

Radek Pěkný: Dokážeme se bránit pouze tehdy, pokud si dokážeme uvědomit, že máme co dočinění s psychopatem. Je dobré vědět, jak takoví psychopati fungují, protože pak máme větší šanci je ve svém okolí rozpoznat. V případě psychopatů je pak nejlepší obranou nebýt s psychopatem vůbec v kontaktu. Takže v tomto případě platí, kdo uteče, vyhraje.

Z vaší zkušenosti, jak reagují samotní lidé, kterým byla diagnostikována tato porucha osobnosti, na fakt, že jsou psychopati?

Radek Pěkný: Vůbec si neuvědomují, že by s nimi bylo něco v nepořádku nebo měli nějaký problém. Dokážou si uvědomit svou odlišnost, ale víc nic.

Na co se zaměříte ve své přednášce?

Radek Pěkný: Ve své přednášce se zaměřuji na pochopení terminologie a podstaty psychopatie. Budu mluvit o charakteristických vlastnostech psychopatů a o tom, jak takoví lidé fungují ve vztazích i na pracovišti, což budu doplňovat postřehy ze své klinické praxe. V neposlední řadě posluchače seznámím s postupy, jak se psychopatům alespoň částečně bránit.

PhDr. Radek Pěkný

je klinický psycholog zabývající se psychodiagnostikou, psychologickým poradenstvím a individuální psychoterapií pro dospělé. Ve své praxi se věnuje problematice depresivních, úzkostných i psychotických poruch, krizové intervenci a stress managementu. Přestože je absolventem výcviku v psychodynamicky a hlubinně orientované psychoterapii, je v psychoterapeutickém procesu zastáncem tzv. integrativního přístupu (používání poznatků z různých psychoterapeutických směrů). Vystudoval psychologii na FF UK a absolvoval vícero odborných kurzů.


Přednáška Psychopat je také člověk?

Měšťanská beseda
nedělě 6. 9., 19 hodin
Vstupenky: bit.ly/Psychopat0609
Událost na Facebooku: https://www.fb.com/events/647782632656634/


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: