Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Kutílek a Kott: První sérioví vrazi po sametové revoluci řádili hlavně na Plzeňsku

Havlova amnestie po zvolení československým prezidentem roku 1990 přinesla svobodu i pražskému rodákovi Michaelu Kutílkovi, který se v minkovické věznici těsně před pádem komunistického režimu seznámil s bývalým vojákem z povolání Josefem Kottem, jenž byl původem z Rakovníka. Ten mu ještě během pobytu za mřížemi slíbil po propuštění ukázat, jak je možné přijít si k pěkným penězům prostřednictvím vraždy. Když se Kott v březnu toho samého roku ocitl díky zkrácení trestu rovněž na svobodě, jejich plány se mohly proměnit v drsnou realitu.

Čtyři oběti v krátké době

Vražedné šílenství započalo v noci z 1. na 2. května 1990, když se Kott převlékl do falešné uniformy příslušníka bezpečnosti a během údajné „kontroly“ důchodce, který ozbrojený hlídal společnost Stavební stroje Nýřany, jej po svém odhalení zastřelil jeho vlastní střelnou zbraní.

S Kutílkem pak nabrali v Plzni do Tatry 613 dvě mladistvé stopařky, které za svoji důvěřivost zaplatily svými životem v lese poblíž Líšné na Zbirožsku, kde byly brutálně ubodány. Oba vrazi posléze ve svojí vražedné pouti pokračovali v Praze, kde oloupili a zamordovali taxikáře.

Anglický řidič kamionu přežil jen zázrakem

Podobný osud měli útočníci připravený i pro anglického řidiče kamionu na pomezí západních a středních Čech u motorestu Tři sudy. Tento muž měl však obrovské štěstí, když střelu do hlavy přežil. Jen několik hodin po tomto přepadení byli oba muži dopadeni.

Anglický řidič u soudu následně vystoupil jako důležitý svědek, když oba dva násilníky identifikoval. Jaký byl klíčový důkaz? Stala se jím hračka zcizená v kabině kamionu, které si povšimli policisté u malého dítěte, když u Kotta doma prověřovali jeho alibi. Přesně takové autíčko bylo totiž nahlášeno mezi ukradenými předměty.

Soud provinilce roku 1995 poslal do vězení na doživotí, s čímž se oba odsouzení odmítali smířit. Podle jejich názoru měli dostat nejvýše 25 let.

Pozdní lítost doživotní rozsudek nezměnila

Michael Kutílek se později snažil roku 2006 vzít vinu za vraždy na sebe, což soud odmítl s tím, že neexistují nové důkazy, které by vedly k obnově procesu. O dva roky později se doznal i k vraždě devatenáctiletého mladíka z jara roku 1990, jehož měl bodnout do srdce.

Přes ujišťování, že se ve vězení obrátil na křesťanskou víru, a posílání peněz na charitu, zůstaly Kutílkovy žádosti o podmínečné propuštění nevyslyšeny. V březnu 2017 ve výkonu trestu zemřel. Kutílek byl prý vcelku inteligentní muž, který v dětství hrál na klavír a jistý talent vykazoval i na tenisových kurtech. Již v této době se však projevovala i jeho druhá tvář, když okrádal svoje spolužáky, až nakonec temné síly  jeho jednání zcela ovládly. Druhý z vrahů je stále ve výkonu trestu.

Zdroje: Security magazín, Wikipedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz