Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Kutílek a Kott: První sérioví vrazi po sametové revoluci řádili hlavně na Plzeňsku

Havlova amnestie po zvolení československým prezidentem roku 1990 přinesla svobodu i pražskému rodákovi Michaelu Kutílkovi, který se v minkovické věznici těsně před pádem komunistického režimu seznámil s bývalým vojákem z povolání Josefem Kottem, jenž byl původem z Rakovníka. Ten mu ještě během pobytu za mřížemi slíbil po propuštění ukázat, jak je možné přijít si k pěkným penězům prostřednictvím vraždy. Když se Kott v březnu toho samého roku ocitl díky zkrácení trestu rovněž na svobodě, jejich plány se mohly proměnit v drsnou realitu.

Čtyři oběti v krátké době

Vražedné šílenství započalo v noci z 1. na 2. května 1990, když se Kott převlékl do falešné uniformy příslušníka bezpečnosti a během údajné „kontroly“ důchodce, který ozbrojený hlídal společnost Stavební stroje Nýřany, jej po svém odhalení zastřelil jeho vlastní střelnou zbraní.

S Kutílkem pak nabrali v Plzni do Tatry 613 dvě mladistvé stopařky, které za svoji důvěřivost zaplatily svými životem v lese poblíž Líšné na Zbirožsku, kde byly brutálně ubodány. Oba vrazi posléze ve svojí vražedné pouti pokračovali v Praze, kde oloupili a zamordovali taxikáře.

Jak pohárky z Plzně stály za krvavou tragédií při korunovaci cara Mikuláše II.

Anglický řidič kamionu přežil jen zázrakem

Podobný osud měli útočníci připravený i pro anglického řidiče kamionu na pomezí západních a středních Čech u motorestu Tři sudy. Tento muž měl však obrovské štěstí, když střelu do hlavy přežil. Jen několik hodin po tomto přepadení byli oba muži dopadeni.

Anglický řidič u soudu následně vystoupil jako důležitý svědek, když oba dva násilníky identifikoval. Jaký byl klíčový důkaz? Stala se jím hračka zcizená v kabině kamionu, které si povšimli policisté u malého dítěte, když u Kotta doma prověřovali jeho alibi. Přesně takové autíčko bylo totiž nahlášeno mezi ukradenými předměty.

Soud provinilce roku 1995 poslal do vězení na doživotí, s čímž se oba odsouzení odmítali smířit. Podle jejich názoru měli dostat nejvýše 25 let.

Vražda kvůli botám. Ošklivou smrt patnáctileté Barbory Pávové dodnes připomíná křížek v lese u Plzně

Pozdní lítost doživotní rozsudek nezměnila

Michael Kutílek se později snažil roku 2006 vzít vinu za vraždy na sebe, což soud odmítl s tím, že neexistují nové důkazy, které by vedly k obnově procesu. O dva roky později se doznal i k vraždě devatenáctiletého mladíka z jara roku 1990, jehož měl bodnout do srdce.

Přes ujišťování, že se ve vězení obrátil na křesťanskou víru, a posílání peněz na charitu, zůstaly Kutílkovy žádosti o podmínečné propuštění nevyslyšeny. V březnu 2017 ve výkonu trestu zemřel. Kutílek byl prý vcelku inteligentní muž, který v dětství hrál na klavír a jistý talent vykazoval i na tenisových kurtech. Již v této době se však projevovala i jeho druhá tvář, když okrádal svoje spolužáky, až nakonec temné síly  jeho jednání zcela ovládly. Druhý z vrahů je stále ve výkonu trestu.

Zdroje: Security magazín, Wikipedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.


Michaela Varausová

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Tipy z kalendáře akcí: