Foto: Plzenoviny.cz

Od května se v Plzni zlevňuje vodné a stočné

Od 1. května 2020 se v Plzni snižuje cena vodného a stočného o více než čtyři koruny za m3. Cena vodného klesne ze současných 60 Kč/m3na 57,39 Kč/m3 a stočné se zlevní z 38,81 Kč na 37,13 Kč/m3. Snížení nastává vzhledem k poklesu DPH z 15 % na 10 %.

„Tímto plníme již dříve avizované snížení ceny. Naším cílem je dále poskytovat zákazníkům Vodárny Plzeň vysoce kvalitní služby za přiměřené ceny,“ uvedl generální ředitel Vodárny Plzeň a.s. Jiří Kozohorský.

Pokud ceny přepočteme na průměrnou spotřebu vody čtyřčlenné domácnosti v Plzni, ušetří rodina díky nižší dani ročně cca 556 Kč. Člověk v Plzni totiž průměrně spotřebuje cca 90 litrů vody za den a v případě čtyřčlenné rodiny je to ročně asi 130 m3 vody.

Spotřeba vody v Plzni od roku 2009 permanentně klesala a to z odběru více než 110 litrů na osobu a den na současných 90 litrů na osobu a den. Vliv na to má zejména používání moderních spotřebičů jako jsou myčky nádobí nebo pračky s úspornými programy, spořiče vody u dřezů i splachovadel toalet a zejména to, že lidé si hlídají, kolik pitné vody a na co spotřebovávají. Vloni se ale trend snižování spotřeby zastavil a rok 2019 byl prvním za poslední řadu let, kdy meziročně nedošlo k poklesu spotřeby vody.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: